شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸٤
زلزله غم انگيز تهران

سخن گفتن از تلخيها دشوار است.صحبت ار مرگ معصومانه ميليونها انسان است.انسانهايی بی گناه چون من و تو.چگونه با تو بگويم حديث مرگ قناری را؟

در نخستين ساعات بامداد روز شنبه ۱۳ فروردين ماه،زمين لرزه ای به شدت۸/۷ ريشتر،تهران و شهرهای اطراف را لرزاند.در اين زمين لرزه که مرکز آن غرب تهران گزارش شده متاسفانه جمع کثيری از هموطنانمان کشته و زخمی شده اند.هر چند هنوز آمار دقيقی از تلفات حادثه در دست نيست اما آسيب ديدگان حادثه بيش از دو ميليون نفر برآورد می شود.

طبق آخرين گزارشات شبکه های خبری،تا کنون اجساد بيش از صدهزار نفر از زير آوار کشف شده است.اين در حاليست که شبکه های دولتی ايران هيچ خبری در اين مورد مخابره نکرده اند.علت اين امر وحشت از وقوع هرج و مرج و ناامنی در پايتخت و ساير شهرهای کشور است.ساختمانهای بسياری از نهادها و ارگانهای دولتی نيز در اين حادثه به شدت آسيب ديده اند.بر پايه آخرين اخبار،ميدان آزادی که نماد تهران محسوب ميشود به تلی از خاک تبديل شده است.برج ميلاد و نيز ساختمانهای مرکزی بانک صادرات و ملت نيز کاملا تخريب شده اند.وزارتخانه ها و ساختمان جديد مجلس نيز آسيب شديدی ديده است.

بر اساس همين گزارشات بيمارستانهای اين شهر نيز کاملا تخريب شده و متروی تهران نيز کاملا غير قابل استفاده می باشد.ناظران می گويند مترو کاملا فرو ريخته و انسانهای بسياری را به کام مرگ کشانده است.

در پی وقوع حادثه مذکور،کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا ضمن ابراز همدردی با دولت ايران اعلام کرد که دولتش آمادگی هرگونه امداد رسانی به زلزله زدگان را دارد.وی از آمادگی خود برای سفر به ايران در قالب گروه امدادرسانی خبر داد.کوفی عنان نيز ضمن عرض تسليت،گروهی را برای کمک به ايران فرستاد.سران کشورهای ايتاليا، انگليس، فرانسه، آلمان، ژاپن، کانادا، نيجريه، سوريه، لبنان، عراق، ونزوئلا، افغانستان، ترکيه و آذربايجان نيز با حادثه ديدگان همدردی کردند.

از تهران خبر ميرسد برق شهر قطع بوده و آب آشاميدنی هم در دسترس شهروندان نيست.مواد غذايی موجود کفاف حادثه ديدگان را نمی کند.محموله های ارسالی از کشورهای خارجی هنوز به ايران نرسيده و هموطنان داخل کشور نيز به دليل عدم اطلاع از وقوع حادثه به کمک رسانی به آسيب ديدگان نپرداخته اند.پيش بينی می شود کار آواربرداری حداقل يکماه طول بکشد و به دليل شروع فصل گرما،بوی تعفن اجساد بسيار آزار دهنده خواهد بود.

هر چند وقوع زلزله بسيار تلخ و دردناک بود اما تجربه گرانبهايی است برای اينکه به نکات تازه ای پی ببريم.زلزله تلخ و غم انگيز تهران سه نکته مهم و اساسی در پی داشت:
۱-مشکلات سياسی دولتها،نمی تواند مانعی در برابر عواطف انسانی ايجاد کند.کما اينکه کاندوليزای عزيز و مهربان عليرغم تهديدهای بسيارش در ماههای اخير،حاضر شده برای کمک رسانی حتی به ايران مسافرت کند.
۲-سيزدهم فروردين روزيست که در آن نبايد حرف هيچ انسانی را باور کرد.حتی اگر شنيديد ماست سفيد است باور نکنيد!
۳-هرگز انسانی به باحالی من نمی توانيد پيدا کنيد.باور نداريد برويد بگرديد.اگر پيدا شد من از رياست جمهوری استعفا خواهم داد.


دنباله Add to Del.icio.us Balatarin