پنجشنبه ٦ بهمن ۱۳۸٤
همه جای ايران سرای من است؟

مطلب زير را چند روز پيش نوشته بودم. زمانی که امامعلی رحمانف رئيس جمهور تاجيکستان به ايران آمد و مقرر شد کشورهای فارسی زبان بيشتر از گذشته در تقويت و ترويج زبان فارسی بکوشند. شايد نوشته زير به مذاق خيلی ها خوش نيايد. شايد متن زير تنها برای کسانی قابل درک باشد که طعم تلخ تحقير و توهين را چشيده باشند:

۱- زمان جنگ و درگيری که می شود مرا آذربايجانی غيور خطاب می کنند. ديارم را سر ايران می نامند و من به خاطر شرافتم، عزتم، مملکتم و همه هموطنانم در مقابل گلوله های دشمن سينه سپر می کنم. وقت تقسيم غنايم که می رسد وحدت ملی را چماقی می کنند و بر سرم می زنند. آموخته ام که حق خود را طلب نکنم چون وحدت ملی زير سوال می رود!

۲- برادران فارسی زبان ما در افغانستان سالهاست که به جان هم افتاده اند.ميليونها دلار صرف مبارزه با قاچاق موادی می کنيم که از مرز شرقی وارد کشور می شود. روزی نيست که در صفحه حوادث روزنامه ها، جنايتی به نام پناهندگان افغانی ثبت نشود! تاجيکستان هم دست کمی از افغانستان ندارد اما چون فارسی زبان هستند بايد دلارهای نفتی را به پايشان بريزيم! اينها همه نشانه همبستگی ملی است! اما وای به روزی که من نام آذربايجان يا ترکيه را بر زبان بياورم که هر کسی چنين کرد نژاد پرست و طرفدار پان ترکيسم است.

۳- وقتی خليج فارس را خليج عرب خواندند به عنوان يک ايرانی بايد ناراحت می شديم چون تغيير نام در بلند مدت آثار منفی زيادی دارد. اما اگر اسامی شهرها و روستاهای آذربايجان را يکی يکی تغيير دهند و به فارسی تبديل کنند نبايد اعتراض کرد چون اعتراض کار افراد امل است!

۴- سران کشورمان هر ساله در نخستين ساعات تحويل سال، مقابل دوربين تلويزيون به صف می ايستند تا عيد نوروز را به هموطنان فارسی زبانمان و همه فارسی زبانهای دنيا تبريک بگويند. البته حق دارند چون تمام ساکنان آذربايجان و کردستان و خوزستان فارس هستند!

۵- بر طبق مدارک و اسناد کاملا مستدل! دولت ترکيه ۹۰ سال پيش، يک و نيم ميليون ارمنی را به قتل رسانده است! پس آنها حق دارند ۲۴ آوريل هر سال مجوز راهپيمايی بگيرند و برعليه ترکها شعار دهند. اما فاجعه کشتار مردم بی دفاع خوجالی در ۲۶ فوريه يا حمله وحشيانه ارامنه به ارومیه و خوی و ماکو افسانه است! قره باغ به هيچوجه سرزمين اشغالی نيست و احتمالا تمام آذربايجانيهای ساکن قره باغ دارند به خوبی و خوشی زندگی می کنند. آن يک ميليون آواره آذربايجانی هم که می بينيم احتمالا سراب است يا چيزی در همين مايه ها!

۶- مردم فلسطين مسلمانند. ما هم مسلمانيم و همين وظيفه مسلمانی حکم می کند که به آنها کمک کنيم.اصلا برای ما که ادعای مسلمانی داريم زشت است در مقابل تجاوزات رژيم اسرائيل کوتاه بياييم. مردم آذربايجان هم مسلمانند اما احتمالا اسلامشان به گونه ديگری است. پس بايد با دشمن آنها يعنی ارمنستان و يونان متحد شد! بايد به ارمنستان کمک کرد تا سند قره باغ را به اسم خودش بزند. اصلا بی خيال اين مساله که آذربايجان زمانی قسمتی از خاک ايران را تشکيل می داده است!

نقشه مناطق ترك نشين
+ نقاط رنگی(از زرد تا قرمز) در نقشه فوق، پراکندگی جمعيتی اقوام مختلف ترک (آذری، ازبک، قزاق، ترکمن، قرقيز،‌ تاتار و...) را نمايش می دهد. همانطور که از شکل پيداست گستره اقوام ترکها از مجارستان تا چين را در بر گرفته است.

++ شعر ترکی زير که متاسفانه اسم شاعرش را نمی دانم همراه با ترجمه به عنوان حسن ختام برنامه!‌تقديم به شما دوستان: 

من دئمیرم اوستون نیژاد دانام من *** من نمی گويم که از نژاد برتر هستم

من دئمیرم ائللیم ائللردن باشدیر *** من نمی گويم که قوم من از همه سرتر است

منیم مسلکیمده منیم یولومدا *** در مرام و مسلک من

میللت لر هاممیسی دوستدور قارداشدير *** ملت ها ،همه  با هم دوست و برابرند

آنجاک بیر سؤزوم وار:منده اینسانام *** فقط یک حرف دارم:من نيز انسانم
دیلیم وار،خالقیم وار ،یوردوم یووام وار *** زبان دارم، ملتی دارم و خانه و دياری

یئرده ن چیکمامیشام گوبه لک کیمین *** چون قارچی از زير زمين سر بر نياورده ام

آدامام،حاققیم وار،ائلیم اوبام وار *** آدمم، حقی دارم و قوم و قبيله ای


دنباله Add to Del.icio.us Balatarin