یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٥
چه کنیم که سوسکها سوسکمان نکنند؟

ظهر امروز در مقابل دانشگاه امیر کبیر تجمعی با حضور صدها دانشجوی آذربایجانی برگزار شد. تجمع مذکور در ادامه تجمعات چند روز گذشته دانشجویان آذربایجانی در دانشگاههای مختلف کشور است که در اعتراض به کاریکاتور توهین آمیز روزنامه ایران صورت گرفته است.

تجمع دانشگاه امیرکبیر

در روزهای گذشته علاوه بر دانشگاه امیرکبیر، دانشگاههای تهران، تبریز، ‌ارومیه،‌ پیام نور مراغه، زنجان و اردبیل نیز شاهد اعتراضاتی از این دست بودند. اعتراضاتی که قرار است دامنه آن در روزهای بعد به دانشگاه علامه طباطبایی و چند دانشگاه دیگر نیز کشیده شود. در خلخال، نقده، میانه، خوی و چند شهر دیگر ظاهرا زدو خوردهایی هم بین مردم معترض و نیروی انتظامی رخ داده است. بازار تبریز نیز شنبه تعطیل بود.

روزنامه دولتی ایران روز پنجشنبه ۲۲اردیبهشت در صفخه کودک و نوجوان خود مطلبی منتشر کرد با عنوان چه کنیم که سوسکها سوسکمان نکنند؟ در حاشیه مطلب مذکور کاریکاتور سوسکی کشیده شده بود که به زبان ترکی حرف می زد. شاید برای آن عده از فارسی زبانهایی که سالهاست به تحقیر ترکها می پردازند چنین کاریکاتوری تنها جنبه طنز و شوخی داشته باشد اما هضم چنین مساله‌ای برای هموطنان آزاداندیش ما غیر ممکن است.

مطلب جنجالی روزنامه ایران

متاسفانه جریان خزنده‌ای که سالهاست تلاش می‌کند تفکر پان‌فارسیسم را بر جامعه تحمیل کند شناخت درستی از قومیتها در ایران ندارد. عدم دسترسی قومیتها به حقوق اولیه -از قبیل خواندن و نوشتن به زبان مادری- و توهین‌و تحقیری که به آنان روا می‌شود ایران را روی بشکه‌ای از باروت قرار داده هر لحظه بیم انفجار آن می‌رود. کاش نژاد پرستان فارسی‌زبان می‌دانستند که چنین حرکتهایی نه تنها به اضمحلال و نابودی خودشان منجر می‌شود بلکه حلقه اتحاد ترکها را محکمتر می‌کند.

سکوت امروز من ترک‌زبان در قبال این کاریکاتور،‌باعث گستاخی بیش از پیش شوونیستهایی خواهد شد که خود را نژاد برتر! می‌دانند.

پی نوشتها:

۱- اخراج کاریکاتوریست و نویسنده مطلب از روزنامه:
درج مطلبى طنزآلود در صفحه کودکان «ایران جمعه» در ۲۹ اردیبهشت، متأسفانه موجب آزردگى خاطر هموطنان شریف آذرى زبان شد .روزنامه «ایران» که از ابتدا...

۲- تذکر اعلمی به باهنر و پاسخ وی در مجلس:
خبرگزاری فارس: دو تن از نمایندگان مجلس به انتشار مطالب توهین‌آمیز علیه آذری زبان‌ها در یکی از روزنامه‌ها اعتراض کردند که نایب رییس مجلس تاکید کرد مدیر مسئول روزنامه ایران عذرخواهی کرده و این مسئله برای هم‌میهنان ما خاتمه یافته است.

۳- واکنش رئیس کل دادگستری تهران:
خبرگزاری فارس:رئیس کل دادگستری تهران در واکنش به چاپ کاریکاتوری در یکی از روزنامه‌ها گفت:اگر مواردی اتفاق بیفتد که از مصادیق اهانت باشد، ما تکلیف داریم که پیگیری و با آن برخورد کنیم. قطعاً ما وارد چنین مساله‌ای خواهیم شد، چراکه قانون به طور صریح اعلام کرده که اگر مواردی اتفاق بیفتد که از مصادیق اهانت باشد، ما تکلیف داریم که وارد شویم و این مساله اختیاری نیست. به گفته وی اگر واقعاً در مواردی اهانتی نسبت به کسی صورت گیرد و عنوان مجرمانه داشته و شاکی هم وجود داشته باشد، وظیفه ماست که رسیدگی کنیم و قطعاً رسیدگی خواهیم کرد.در همین راستا، قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل و سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران به خبرنگار فارس گفتند آخرین پیگیری‌ها در خصوص چاپ کاریکاتور در یکی از روزنامه‌ها را روز شنبه به اطلاع عموم خواهند رساند.

۴- برنامه تجمعات اعتراض آمیز در روزهای آینده:
دانشگاه خواجه‌نصیر (دانشکده عمران) روز سه‌شنبه ۲ خرداد ساعت ۱۲
دانشگاه علامه طباطبائی روز چهار شنبه 3 خرداد ساعت 12
دفتر روزنامه ایران در خیابان خرمشهر غربی روز چهار شنبه 3 خرداد ساعت ۱۷دانشگاه شریف روز شنبه 6 خرداد ساعت 12تظاهرات روبری مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه 7خرداد ساعت 10

آرشیو موضوعی:حوادث آذربایجان

دنباله Add to Del.icio.us Balatarin