چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۸٥
توهین به شعور ملت آذربایجان پذیرفتنی نیست

۱- درروزهای گذشته برخی از وبلاگنویسان مثلا روشنفکر - از قبیل نیک‌آهنگ و الپر و همقطارانشان -هم‌صدا با مسئولان مملکتی! (الپر هم با اصولگرایان هم‌صدا شد!) سعی کرده اند اعتراضات و ناآرامیهای هموطنان آذربایجانی را به خارج ازمرزها - و احتمالا عوامل استکبار و دشمنان نظام - نسبت دهند. به اعتقاد من چنین نگرشی خود بزرگترین توهین به شعور و فهم سی میلیون ترک است.
دوستان عزیز مگر نه این‌است که همه رسانه‌های دنیا دست شماست؟ مگر نه این‌است که وقتی شست‌پای یکی از دوستانتان وارد چشمش می‌شود از بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان و خبرگزاری فرانسه و آلمان و جاهای دیگر برایش نوشابه باز می‌کنند و جایزه حقوق بشر و استقامت و مقاومت می‌دهند؟ حالا شما با آن سابقه منورتان، مردم بی‌دفاع را وابسته قلمداد می‌کنید؟
موضوع وقتی جالب می‌شود که بدانیم اهالی آذربایجان نه رسانه‌ای فرگیر دارند و نه ارتباطاتی آنچنانی! تازه اگر قرار است ملتی با چند سایت و یک شبکه تلویزیونی جوگیر شود پس خاک بر سرتان که دلقکهایی مثل ضیاآتابای و شهرام همایون و میبدی و داور و هخا و نوری‌زاده دارید و قیام نمی‌کنید! پس دوستان خوب و مسئولان محترم! به شعور آذربایجانی توهین نکنید لطفا!

اینجا ارومیه دوم خرداد
اینها همان مردم مثلا فریب خورده‌اند. اما جالب اینجاست که این مردم دلقکهایی مثل هخا
ندارند که منتظر ورودش باشند و برایش سر و دست بشکنند و شیرینی پخش کنند!
دلقکهایی نظیر هخا، داور، آتابای، میبدی، صوراسرافیل، همایون، نوری‌زاده،
قائم‌مقامی و امثال آنان در میان ترکها اجازه رشد ندارند. چنین افرادی
فقط در فرهنگ متعفن پان‌فارسیسم تنفس می‌کنند!

۲- جناب حدادعادل که سالها ریاست فرهنگستان زبان‌فارسی را برعهده داشته و بی‌شک می‌تون او را از سردمداران تفکر پان‌فارسیسم دانست در مجلس آذربایجان را سر ایران نامید. عزیز دل برادر! سری که زبانش را بریده‌اید و گوشش را کر کرده‌اید و چشمانش را از حدقه درآورده‌اید به چه دردی می‌خورد؟ آذربایجان زمانی آرام خواهد شد که زبان و گوش و چشمش را از شوونیزم فارس بازپس بگیرد.

۳- توقیف مطبوعات را هیچگاه نپسندیده‌ام. بازداشت مانانیستانی هم ناراحت کننده بود. شاید مانا به خاطر جرمی که پان‌فارس‌ها سالهاست مرتکب می‌شوند به زندان رفته‌است. او دارد تقاص آنهایی را پس می‌دهد که سالها مارا خر خواندند و کسی جلودارشان نشد. او به دلیل فرهنگ غلط حاکم بر جامعه فارسی‌زبانان به زندان رفت.

۴- امروز می‌توان خواسته ترکها را در چندبخش خلاصه کرد. آنچه به اعتقاد من باید در حال حاضر مورد توجه قرار بگیرد چنین است:
الف) آموزش خواندن و نوشتن به زبان ترکی در مناطق ترک‌نشین
ب) تاسیس یک شبکه رادیو و تلویزیون سراسزی برای ترکهای کشور
ج) اعطای مجوز یک روزنامه سراسری به زبان ترکی
د) راه‌اندازی یک خبرگزاری ویژه ترکها
ه) آزادی تمام زندانیانی که به جرم دفاع از زبان مادری دربند هستند

۵- بازی تراکتورسازی و همای تهران را از ترس به تهران منتقل کردند! بازی در زمین بی‌طرف آزادی برگزار خواهد شد. قربان حماقت فدراسیون بروم که زمینه را برای یک آشوب دیگر فراهم کرد. وای اگر تراکتورسازی ببازد...

۶- آذربایجان کماکان ناآرام است. آخرین آخبار:

دستگیری ۱۵نفر در تظاهرات دیروز ارومیه
خبرگزاری فارس: فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان غربی گفت: در ناآرامی‌های روز گذشته 15 نفر از عاملان اصلی اغتشاش دستگیر شدند. حسن کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه افزود: تعداد دستگیری‌ها بیش از 15 نفر بود که برخی با اخذ تعهد آزاد شده‌اند.

در راهپیمایی فرمایشی دولت در تبریز فقط ۲۰۰۰ نفر شرکت کردند!
ساعت ۱۰ صبح امروز با دعوت رسانه‌های دولتی حدود ۲۰۰۰ کارمند و نظامی و دانش‌آموز در یک راهپیمایی دولتی به دستور روسای خود شرکت کردند! اما خبرگزاریها این واقعیت را به گونه دیگری تحریف کردند و تظاهرات پرشکوه نامیدند!

هاشمی رفسنجانی هم وارد معرکه شد!
حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی حوادث اخیر در آذربایجان را نشانه‌ی ضعف در تدبیر خواند و گفت: آذری‌ها همیشه باعث افتخار ما بوده و خواهند بود.

اخباری که رسانه‌های فارسی زبان سانسور می‌کنند:
از اردبیل خبر می‌رسد جمعی از دانشجویان در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند. در میاندوآب گروهی از فعالان سیاسی دستگیر شده‌اند. در تبریز عصر امروز تجمعی دوباره صورت می‌گیرد. دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی امروز تجمعی اعتراضی برگزار کردند. نماینده مردم گرمی با خبرنگار ایرنا که قصد داشته حرکت آذربایجان را به بیگانگان وابسته کند درگیر شده است. دانشگاه زنجان کماکان ملتهب است و امروز نیز مراسمی اعتراضی در آن برگزار شد.
همچنین آیت‌ا... موسوی تبریزی نماینده آذربایجن‌غربی در مجلس خبرگان نیز بیانیه‌ای در محکومیت توهین به آذربایجان منتشر کرد. برخی از سایتهای ترکی که به پوشش خبری حوادث چند روز اخیر می‌پرداختند فیلتر شدند. دانشجویان ترک دانشکده تربیت‌دبیری میرزاکوچک‌خان گیلان نیز همصدا با سایر دانشجویان، کلاسهای خود را تعطیل کردند. در مرند و مراغه نیز ناآرامیهایی مشاهده شده‌است. همچنین قرار بود امروز در دانشگاه تهران تجمعی صورت بگیرد که تا این لحظه خبری به دستم نرسیده‌است.

بازی تراکتورسازی و هما به دلیل ترس از حضور یکصدهزار نفری ترکها در استادیوم آزادی برای دومین بار کنسل و به زمان دیگری موکول شد!

 

آرشیو موضوعی:حوادث آذربایجان

دنباله Add to Del.icio.us Balatarin