اتل، متل، توتوله!

وزارت ارشاد رییس جمهور شلخته در پاسخ به اعتراض مولفان و ناشران مبنی بر ممیزی شدید و عدم ارائه مجوز نشر به آثارشان، جوابیه‌ای بدین شرح صادر نمود:

شاعران، نویسندگان، ناشران و خوانندگان عزیز؛ متاسفانه جریان خزنده‌ای که سالهاست قصد ترویج ابتذال و فحشا در فرهنگ و ادبیات کشورمان دارد باعث شده کار ممیزی آثار با دقت بیشتری انجام شود. به عنوان مثال به یکی از اشعار مستهجن سالهای اخیر دقت کنید:

اتل، متل، توتوله / گاو حسن چه‌جوره؟
نه شیر داره نه پستون
شیرشو بردن هندستون
یک زن کردی بستون
اسمشو بزار عمقزی / دور کلاش قرمزی
هاچین و واچین / یه پاتو ورچین

شعر فوق بنابه‌دلایل زیر، قابلیت دریافت مجوز چاپ ندارد:

۱- عدم رعایت قواعد ادبی: هر انسان بالغی متوجه این مساله می‌شود که دو کلمه توتوله و چه‌جوره هم‌قافیه نیستند و به همین دلیل کل شعر زیر سوال می‌رود.

۲- ترویج فحشا: واژه توتوله با یک کلمه بسیار زشت هم‌قافیه و هم‌وزن است.

۳- وابستگی به اجانب: گاو حسن خواننده را به یاد فیلم گاو اثر داریوش مهرجویی می‌اندازد و چون مهرجویی از عناصر وابسته و جاسوسان استکبار و صهیونیزم است به نظر می‌رسد که شاعر این شعر نیز با وی همدست می‌باشد.

۴- بدآموزی: کلمه پستون مصداق کامل بدآموزی بوده و باعث باز شدن چشم و گوش کودکان و نیز تحریک احساسات و عواطف و باقی چیزهای ملت همیشه در صحنه می‌شود.

۵- نشر اکاذیب: شاعر می‌گوید گاو حسن شیر ندارد در حالیکه در بیت بعدی از صادرات شیر این گاو به هندوستان حرف می‌زند. گاوی که شیر ندارد چگونه شیرش را به هندوستان صادر می‌کنند؟

۶- بی‌توجهی به منافع ملی: هندوستان در پرونده هسته‌ای کشورمان بارها نامردی کرده است. بنابراین شاعر موظف است به جای صادرات شیر به هندوستان، آن را به برادرانمان در ونزوئلا، فلسطین و لبنان تقدیم کند.

۷- اقدام علیه امنیت ملی: ستاندن یک زن کردی و گذاشتن یک اسم ترکی روی آن (عمقزی)، باعث تحریک قومیتها و اخلال در امنیت ملی می‌شود.

۸- تشویق به بی‌حجابی: گذاشتن کلاه آن هم با رنگ قرمز بر روی سر در حالیکه چادر تنها نوع حجاب محسوب می‌شود، مصداق ترویج بدحجابی است.

علیرغم تمامی ایرادات وارده، از آنجاییکه دغدغه اصلی ما آزادی بیان و اندیشه است لذا تصمیم گرفتیم مجوز نشر شعر مذکور را با تغییراتی اندک! صادر کنیم:

اتل، متل، زباله / گاو قلی باحاله!
هم شیر داره هم آستین
شیرشو بردن فلسطین
بگیر یک زن راستین
اسمشو بزار حکیمه / چادرشم ضخیمه
هاچین و واچین / یه پاتو ورچین!

همچنین به اطلاع شاعران و مولفان عزیز می‌رساند که با دریافت مبلغی مختصر، آثار شما را قابل چاپ می‌نماییم.

با تشکر: وزارت فرهنگ‌و ارشاد رییس‌جمهور شلخته!

پی‌نوشت: این مطلب را زمانی نوشته بودم که گزارش تحقیق و تفحص مجلس از وزارت ارشاد دولت خاتمی منتشر شد و جنجال به‌پا کرد. منتها فرصتی برای انتشار نداشتم. در ضمن مطلبی هم در همین مایه‌ها دارم می‌نویسم که خودم خیلی دوستش دارم و به زودی در وبلاگ خواهم گذاشت.

====================

ایده تشکیل لیست وبلاگنویسان ترک کم کم دارد به جاهای خوبش می‌رسد. دوست عزیزی پیشنهاد داد که دو لیست تهیه کنیم. یکی لیست وبلاگهای ترکی که به اعتقاد من با توجه به فیلترینگ گسترده وبسایتهای ترکی، تشکیل چنین لیستی خیلی ضروری است و دومی هم لیست وبلاگهای فارسی که نویسندگانش ترک هستند. قطعا تهیه این دو لیست در جهت همدلی وبلاگنویسان ترک و ارتقا و تقویت جایگاه آنها در بین وبلاگنویسان موثر خواهد بود. پس اگر ترک هستید و وبلاگ هم دارید از طریق ایمیل یا کامنت خبرمان کنید که اسمتان را وارد لیست کنیم. حتی‌الامکان شهر و استان محل اقامتتان را هم ذکر کنید تا کاری که می‌کنیم دقیق‌تر باشد.

/ 38 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
saeideh

salam , bahal bod, ghalame shivaei dari, shad bashi

شادی

اين سوال هميشه واسم مطرح بوده و ذهنم رو مشغول کرده !ببينم اين زنه هندی که نه شير داره نه پستون پس چه طوری شيرش رو ميده هندستون؟!!!!!!!!!!

شاه شهر قصه ها

سلام دوست و هم پیمان عزیز . متن قشنگی بود فقط یک نظر کوچولو داشتن اون هم اینکه اگه منش و سلیقه سیاسیتون اجازه میده به جای بگی بگیر یک زن راستین مرقوم بفرمایید یک زن راستی بستون . البته اگه جراتشو داری . من که اعتراف میکنم هم چین جراتی نداره . تازه نمیدونم میشه به یک زن راستی گفت حکیمه یا منیژه ؟

پرزيدنت

فوق العاده بود! همه پستها... باز هم خواهم آمد. سربلند باشی.

ايرانی

سلام ...خيلی جالب بود کلی خنديدم...در ضمن قول داده بودين ادامه تاريخچه وبلاگ و وبلاگ نويسی رو بنويسيد.......پس چی شد؟ شديدا منتظر بقيه اش هستيم..

مینا

نادر جونم اين استعداد فوق العاده را به تو تبريک ميگويم و اميد وارم موفقيتت را بيش از اينها ببينم

شهرزاد

خيلی باحال بود. چه نکته سنج...!

غزل

دمت گرم اول صبحی يک دل سير خنديم .به اندازه ی کافی ديروز بابت خواندن تراوشات ذهنی مستر ا.ن حرص خورده ام. خداييش اين بابا نبود شما از بی سوژگی می مرديد خدای نکرده.البته خانم ر...هم بد نيست.

حميد رضا

حيف ازاين عمری که داره می گذره ولی ما...!؟