پرونده‌هايی برای وبلاگشهر(۱۰)

پرونده امروز: قرارهای خیریه وبلاگی

قدیمی‌های وبلاگشهر حتما پسر شیرازی معروف آن‌روزها را به خاطر دارند :آبی! وبلاگنویسی دوست‌داشتنی که نوشته‌هایش آن روزها در وبلاگستان طرفداران زیادی داشت. شاید بتوان او را بنیانگذار قرارهای خیریه وبلاگی نامید.

روز هفتم اسفند سال۸۱، کلنگ قرارهای خیریه توسط آبی در وبلاگی با نام ۱۶اسفند زده شد. وی با همکاری احسان کیانفر و اکسیر، نخستین قرار خیریه وبلاگنویسان را به‌طور همزمان در شهرهای تهران، شیراز و مشهد راه‌اندازی کردند (البته دوستان دیگری چون مازیار، حسام و ژیوار نیز در برپایی قرار نقش داشتند). این قرار یکی از باشکوهترین و به یادماندنی‌ترین قرارهای وبلاگی بود که یاد و خاطره‌اش هیچگاه از ذهن شرکت کنندگان محو نخواهد شد.

16اسفند سال81 پارک شفق
اینجا پارک شفق است در روز ۱۶اسفند سال۸۱ و حضور سبز بلاگرها

بلاگرهای تهرانی روز۱۶ اسفند در پارک شفق گردهم آمدند تا در کنار کودکان شیرخوارگاه آمنه لحظاتی را با شادی سپری کنند. استقبال بی‌نظیر بود. ببش از دویست نفر بلاگر پا به‌پای بچه‌ها می‌دویدند و بازی می‌کردند و کارتون پلنگ‌صورتی می‌دیدند. وبلاگنویسان همراه با بچه‌های شیرخوارگاه آمنه، نهار را در رستوران دیدنیها بودند. فردای آن روز، وقتی مبلغ کمکهای نقدی بلاگرها به طور رسمی اعلام شد همه را شگفت زده کرد: یک‌میلیون و دویست‌هزار تومان!

02.jpg
غروب۷دی۱۳۸۲- همدردی بلاگرها با زلزله‌زدگان بم-پارک نظامی

اما زلزله بم بار دیگر وبلاگنویسان نوع‌دوست را دور هم جمع کرد تا در آزمونی دیگر شرکت کنند. ساعاتی از زلزله سپری نشده بود که وبلاگنویسان دو محل را برای قرار و جمع‌‌آوری کمک تعیین کردند: اولی شیرخوارگاه آمنه بود و دومی پارک نظامی گنجوی. روز هفت دی سال۱۳۸۲ بدون شک در تاریخ وبلاگستان ماندگار خواهد بود. پارک نظامی گنجوی بیشتر از همیشه شلوغ شده‌بود. حجم زیاد کمکهای جنسی همه را غافلگیر کرده بود. چندین وانت برای جابجایی کمکها نیاز بود. ده‌ها تخته پتو و انواع لباس‌های گرم و مواد خوراکی بخش عمده کمکها را تشکیل می‌دادند. ضمن اینکه مبلغ کمکهای نقدی هم چشمگیر بود: یک میلیون و دویست و ده‌هزار تومان!

26دی82 کانون پرورش فکری کودکان
۲۶دی۸۲-کانون پرورش فکری کودکان-کمک به زلزله‌زدگان

وبلاگنویسان باز هم بیکار نماندند و برای کمک بیشتر در روز ۲۶دی، بازارچه خیریه‌ای در سالن کانون پرورش فکری کودکان واقع در خیابان حجاب برگزار کردند که نظم و هماهنگی آن بار دیگر نشان داد وبلاگنویسان می‌توانند کارهای گروهی را با موفقیت به سرانجام برسانند. شعار بلاگرها این بود: ما در خرابه‌های مرگ به دنبال زندگی می‌گردیم.

21آذر82 جشن تولد مهرانه
جشن تولد مهرانه قائم‌مقامی-غرفه بلاگرها جنب غرفه چلچراغ

گذشته از این دو رویداد مهم در تاریخ قرارهای وبلاگی اتفاقات شیرین دیگری هم رخ داده‌است. جمع‌آوری کمک برای معالجه مهرانه‌قائمی از جمله مواردی بود که در سال ۸۲ وبلاگنویسان را بارها و بارها دور هم جمع کرد. نخستین بار در ۲۰ شهریور بود که در پارک نظامی گنجوی، کمکهای نقدی بلاگرها به مهرانه جمع‌آوری شد. مدتی بعد در روز ۱۱مهر هم نمایش خیریه‌ای تحت عنوان آدم و حوا برای بلاگرها اجرا شد که درآمد آن به مهرانه تعلق گرفت. هفته‌نامه چلچراغ هم در روز۲۱ آذر بازارچه‌ای به‌مناسبت تولد مهرانه برگزار کرد که علیرغم تمامی امکاناتی که داشت و ترفندهایی که به‌کار برد نتوانست رقیب غرفه وبلاگنویسان باشد.

سومین بازارچه خیریه پیام امید سال 84
سومین بازارچه خیریه موسسه پیام امید-سال۸۴

موسسه خیریه پیام امید هر ساله بازارچه‌ای برگزار می‌کند که بلاگرها جزو بازیگران اصلی آن هستند.  برای اولین بار در تاریخ ۴اردیبشهت۸۲ بازارچه خیریه‌ای در خانه معلم (بالاتر از ونک) برگزار کرد که با استقبال حدود یکصد وبلاگنویس مواجه شد. به خاطر چنین استقبالی بود که این بازارچه‌ها تداوم یافت. دومین بازارچه این موسسه در زمستان همان سال و بعد از افطار در کانون دانش آموزی رجایی روبروی حسینیه ارشاد با استقبال بیشتری روبرو شد. بازارچه سوم رویداد شیرین دیگری بود که اردیبهشت۸۴ همراه شد با غرفه هله هوله فروشی وبلاگنویسان! هنوز طعم لواشکهای ترشی که در غرفه بلاگرها خورده‌ایم فراموشمان نشده است!

قرار حامی 22اسفند 82
۲۲اسفند۸۲- پارک نظامی-قرار حامی

همه آنچه که گفته شد تنها بخشی از قرارهای خیریه وبلاگنویسان بود. در۲۲اسفند سال۸۲، در پارک نظامی قراری تحت عنوان حامی برگزار شد که عواید حاصل از آن به کودکان بی‌سرپرست یکی از شیرخوارگاه‌های تهران رسید. در ۱۵اسفند همان سال پارک شفق باز میزبان بلاگرهای خیربود. وبلاگنویسان در بازارچه موادغذایی موسسه محک هم حضور فعال داشته‌اند و خلاصه حضور بلاگرها در قرارهای خیریه وامور خیر چنان پرشمار بوده که در این فرصت کوتاه مجال پرداختن به آن نیست.

آخرین قرار خیریه وبلاگنویسان را شاید بتوان قرار ۱۹اسفند سال۸۴ خواند که برای حمایت از معلولین ذهنی موسسه خیریه وحدت در پارک شفق برگزار شد. به امید تداوم این قرارها و حضوری پررنگ‌تر.

====================

ما پرونده قرارهای خیریه را نوشتیم به ۴دلیل عمده:

۱- چهارمین بازارچه خیریه موسسه پیام امید روزهای ۳و۴ اسفند برگزار خواهد شد. جمعی از دوستان وبلاگنویس هم تصمیم گرفته‌اند در روز ۴اسفند ساعت۱۴ در این بازارچه دور هم جمع گردند که تصمم خوبی است. بنده به‌عنوان کسی که در هر سه بازارچه قبلی شرکت کرده‌ام و خاطرات خوبی دارم دعوت می‌کنم که در این بازارچه حضور به‌هم برسانید. اطلاعات تکمیلی را هم اینجا ببینید.

۲- روز۱۸اسفند در تلاش هستیم تا یک قرار وبلاگی گنده داشته باشیم که آن‌هم خیریه خواهد بود. برای گنده‌تر شدنش نیازمند همکاری و همفکری شما هستیم. وبلاگ قرار ۱۸ اسفند را هم ببینید لطفا!

۳- یکی از کارهای خیریه که پاداش دنیوی و اخروی هم دارد مقابله با سانسور اینترنت است! محمود فرجامی عزیز یک نامه بلند بالا در اعتراض به توقیف بازتاب نوشته که ما امضا کردیم. شما هم می‌توانید در این امر خیر شریک باشید!

۴- چون همه مطلب وبلاگ مربوط شد به امور خیر! پس به وبلاگ صدمیلیارد امضاء که جهت دفاع از حقوق آقایان تحت ظلم و ستم تشکیل شده سری بزنید و کمی بخندید و البته کمی با مردان تحت ظلم ابراز همدردی کنید!

/ 69 نظر / 77 بازدید
نمایش نظرات قبلی
راحيل

سلام نادرخان. عيدت مبارک!

رضا

اگه بخوایم در مراکز استان یا شهرستانها بازارچه زده شه چه کار باید کرد

اليزابت

سلام . سال نو مبارک. روزهای خوب و خوشی رو برات آرزو می کنم.

خاله ريزه

سلام نادر جان ...سال نو مبارک فکر کنم رفتی ولايت که آپديت نکردی ایشاالله هر جا هستی خوب،خوش،سلامت باشی موفق باشی

نيوشا

ای بابا. هنوز از پارسال تا حالا آپديت نکردين؟ يه سال گذشت ا آقا نادر

کوروش

خدا رحمتت کنه برادر جوون خوبي بودي . . . من قرا فاتحم الصلوات....

احسان آزاد

سلام نادر جان . خوبی ؟ خوشی ؟ نمی دونی چه قدر دلم واستون تنگ شده ! مخصوصا با این نوشته آخرت که منو بردی به چند سال قبل با یه عالمه خاطره. راستی عیدت هم مبارک

ندا

سلام.سال نوت مبارک.وبلاگ جديد زدم.لینکش و درست کن

سمن

ای بابا يهو غيبت ميزنه اخوی!

رضایی

سلام معرفی کتاب اثر انگشت "ايجاد بینش شخصي" مهمترين کاري است که مي توانيد براي مطبوع و پر معني تر نمودن زندگي، انجام دهيد. انیشتن نيز بینش شخصي خاص خود را داشت. بینش شخصي اين امکان را برايتان فراهم مي آورد که تقريبا بر تمامي موانع خود فائق آييد. زماني که هدف خود را تعيين نمائید، مي توانيد به آن دست يابيد. برخي افراد از استعدادهايشان استفاده مي کنند و برخي ديگر آنها را ناديده مي گيرند. فلسفه ما اين است: استعدادهای خود را به کار گیرید – استعدادهایتان را هدر ندهید. آنها کليدهاي اصلي براي رسيدن شما به موفقيت شخصي و حرفه اي هستند جهت تهيه کتاب با مراجعه به سايت موسسه و يا با شماره ۶۶۵۰۸۴۸۵ - ۰۲۱ تماس بگيريد