پرونده‌هایی برای وبلاگشهر- به مناسبت ۱۶شهریور:۵سالگی وبلاگ فارسی(۳)

پرونده امروز: اولین زنان وبلاگشهر

تا پیش از انتشار راهنمای وبلاگنویسی در ۱۴آبان سال۸۰ توسط درخشان، وبلاگ فارسی تحت سلطه‌ی آقایان بود! اما با انتشار این راهنما، وبلاگنویسی در بین دختران جوان نیز رونق گرفت. در بین وبلاگنویسان مرد، تنها دو نفر (سلمان و حدر) داعیه اول بودن داشتند اما تعداد مدعیان زن به مرتب بیشتر بود! به نوشته ها توجه کنید:

طناز: سلام به همگی، بالاخره من‌هم اولین وبلاگ دخترونه رو راه انداختم! گرچه می‌دونم دوستان می‌گن چه اهمیتی داره!!!!!

وبلاگ طناز

خورشید‌خانوم: دیدم جای خانوما تو این وبلاگها خیلی خالیه و برای همین دست به کار شدم. البته باید بگم که سرم خیلی خیلی شولوغه و برای همین هفته‌ای یه‌بار خواهم نوشت.

ندا: سلام من اولین وبلاگ‌نویس زن ایرانی هستم. جایزه ما چی می‌شه؟

شهرزاد: این هم اولین وب‌لاگ غیرمردونه. هر چند که من با این تقسیم‌بندی‌ها خیلی موافق نیستم.

در این میان، مرجان عالمی تنها کسی بود که ادعای اول بودن نکرد. هر چند به جای او حسین درخشان (همسرسابقش) در وبلاگ خودبزرگ‌بینی نوشت: وبلاگ مرجان را با پارتی‌بازی بعنوان اولین وبلاگ یک زن ایرانی معرفی می‌کنم. هورا!

با نگاهی به آرشیو وبلاگها مشخص می‌شود که شهرزاد عالم‌فتحی، اولین زن وبلاگنویس ایرانی است. او به دلیل نداشتن ویندوز۲۰۰۰ که لازمه فارسی نوشتن در آن‌زمان بود، نخستین مطلبش را در تاریخ ۱۵آبان سال۸۰ به انگلیسی نوشت:

Hello, this is new Story about life about Rain and anything u can thought about it. C U Later

شهرزاد یکی از بی‌حاشیه‌ترین دختران وبلاگستان است. در نوشته‌هایش نه اثری از فخر‌فروشی دیده می‌شود و نه تکبر. ساده و صمیمی می‌نویسد و البته کتاب‌خوان خوبی هم هست. به همین دلیل، وبلاگ دیگری به نام کتاب‌خونه هم دارد. ناگفته نماند که او عشق فیلم هم هست و در وبلاگی به نام جادو، به معرفی فیلم می‌پردازد. در کنار اینها، او دستی هم در نوشتن دارد. شهرزاد در سال گذشته یکی از برگزیدگان جشنواره اینترنتی داستانهای ۸۸کلمه‌ای بود.

آن‌چه که باعث شهرت شهرزاد در وبلاگستان شده‌است، تغییر نام پی‌در‌پی وبلاگ اوست. عنوان وبلاگ وی در ابتدا، پراکنده‌های یک گمشده در خاک بود و در حال حاضر خاکستری. در این فاصله نام‌هایی چون نردبون، و شاید نامم این‌است: شهرزاد، سنگود، دریا، گلن‌اوجا، شروودآ، شهرزاد و... هم برای وبلاگش انتخاب کرده‌است.

مرجان عالمی، متولد ۲۱دی‌ماه سال۱۳۵۵ و ساکن کانادا، به فاصله چند ساعت بعد از شهرزاد، وبلاگ مرجان را افتتاح کرد! وبلاگی که بعد از یک‌ماه به مرمرو تغییر نام داد. مرجان علت این تغییر نام را اصالت کرمانی خوش عنوان کرده و می‌گوید چون مادر‌بزرگش او را مرمرو خطاب می‌کرده، چنین عنوانی را برای وبلاگش برگزیده‌است. مرمرو بیشتر شامل خاطرات و روزنوشت‌های مرجان است. اولین پست وبلاگ او بسیار کوتاه و مختصر بود:

سلام به بلاگ من خوش آمدین.

طناز فرازی نویسنده سومین وبلاگ زنان ایرانی بود که در ۱۷آبان شروع به‌کار کرد. مطالب وبلاگش بیشتر در زمینه خودشناسی و خودباوری و همینطور عشق‌ورزی، خوشبختی، عقل، منطق و مسائلی از این دست بود.

ندا حریری و صنم دولتشاهی هم چهارمین و پنجمین زن ایرانی بودند که به ترتیب با وبلاگهای «افکار پراکنده یک زن منسجم» و «خورشید خانوم» در روز ۱۸آبان به جمع بلاگرهای ایرانی پیوستند. این دو نفر دقیقا نقطه مقابل شهرزاد بوند: پر از حاشیه و جنجال!

ندا حریری در سوییس- سال2001ندا که متولد ۱۹آبان سال۱۳۵۰ شهر بابل بود در آن زمان در سوئیس زندگی می‌کرد. بسیار جسورانه و بی‌پروا می‌نوشت و همین مساله در وبلاگستان نوپای آن روزگار چندان قابل قبول نبود. به همین دلیل عده‌ای او را بی‌ادب نامیدند! ندا هم در جواب این افراد نوشت: قربون دهن اونی بشم که به من لقب بی ادب داده؛ انگار الان مجوزی دارم برای هر گونه خزعبلاتی. چون بین ایرانی ها به هر اسمی مشهور بشی همون اسم روت می مونه. اصلاً اکثر ایرانی ها با اصل تغییر و تحول در انسان مخالفند پس تا اطلاع ثانوی من وبلاگ نویس بی ادب معرفی شدم؛ جانمی جان؛ راه بازه و جاده بی ادبی دراز..........

عکس از ارکاتصنم دولتشاهی متولد ۲۷آبان سال۱۳۵۶ در قیاس با ندا، مخالفان کمتری داشت. البته تعداد مخالفانش چندان اندک هم نبودند. دختران زیادی بودند که پس از دیدن وبلاگ خورشیدخانوم به به وبلاگنویسی روی آوردند. گیس‌گلاب در این مورد مطلب جالبی نوشته‌است: ندا خیلی ساده از تمام احساساتش مطلع‌ات می‌کنه، خواه احساسات جنسی و خواه غیر جنسی. اما خورشید خانوم، در لابه‌لای نوشته‌هاش آشکارا بدنبال بر انگیختن حس جنسی مخاطب مذکر و در حسرت «چون او شدن» مخاطب مونث است . شاید برای اینه که اکثریت وبلاگنویسهای دختر و کم سن و سال، شروع وبلاگ نویسیشون با خوندن وبلاگ خورشید خانوم بوده. این رو راحت توی مطالب وبلاگهاشون پیدا می‌کنی. (در پرونده ازدواجهای وبلاگی و همین‌طور پرونده کاپوچینو، بیشتر به خورشید خانوم خواهم پرداخت).

در سایت زنان ایران می‌توانید لیستی از وبلاگهای قدیمی و پرطرفدار زنانه را ببینید.

پرونده بعدی: کافه‌بلاگ

====================

¤ امین ثابتی (ندای امروز) مدتی‌است که تشریف‌آورده تهران. ما هم به دیدارشان شتافتیم و جای شما خالی بسی خوش گذشت.

¤ نوشتن این پرونده‌های وبلاگی شاید کار ساده‌ای به‌نظر بیاید اما کلی وقت‌گیر و خسته‌کننده است. با این‌حال، خیلی دوست دارم این‌کاری را که شروع کرده‌ام تا آخر ادامه دهم.

/ 19 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صادق جم

خیلی خیلی خیلی جالب بود خسته نباشید به مطلبتان در لینکدونی خودم و همچنین بلاگ نیوز لینکیدم. www.1irani.com

افسون(پارازيت)

ديد

بيلی و من

سلام، از بلاگ نيوز آمدم اينجا، ای کاش همه نوشتار شما مشگی بود تا خواندن را آسان می کرد. من نمی دانم اين بچه هايی که کارهای خوب می کنند چرا انقدر در استفاده رنگهای چشم آزار اصرار دارند.

pargolak

خيلي جالبه.حتما ادامه بديد :(

سولوژن

ممنون! (: خسته نباشی. تاریخ‌نگاری‌ی وبلاگ‌ستان‌ات کار خیلی جالب و خوبی است.

بهار

عاليه ادامه بده. آفرين

ala

واقعا ممنون! منتظر بقیه هستم!

امين

کار خوبی است و واقعاً برای به دست آوردن بعضی از اين اطلاعات بايد جاهای زيادی را زير و رو کرد. بسياری وبلاگ‌ها بسته شده‌اند، لينک‌ها شکسته‌اند (کار نمی‌کنند) خيلی چيزها حتی در آرشيو دات ارگ هم نيستند. ارکات که در ايران فيلتر است و اسم‌های وبلاگ‌نويس‌ها که خيلی‌ها مستعار است و ... و اقعاً کار مشکلی است به دست آوردن اين اطلاعات. البته اگر مدتی طولانی وبلاگ‌خوان بوده باشيد کمی آسان‌تر است. پيش‌نهاد من برای مطالب بعدی: دعواهای وبلاگی است. که تقريباً هر ماه يا دو ماهی يک بار بوده و جمع زيادی هم درباره‌شان نوشته‌اند. يا شايد: سرنوشت وبلاگ‌ها و لينک‌دامپ‌های جمعی، از وبلاگ عمومی و فانوس و صبحانه، تا بلاگ‌نيوز و هفتان. يا شايد: روند فيلتر شدن، واکنش‌های وبلاگ‌نويس‌ها به فيلتر. يا شايد: وبلاگ‌های حذف شده از پرشن بلاگ، بلاگفا و سرويس‌های ديگر. خيلی موضوع به ذهن می‌رسد.

از زندگی

سلام! منم از اينجا خيلی خوشم اومد. مرسی

سلام یکی از اولین وبلاگ نویسان زن ایران گلنار بود با این آدرس و سپس با این آدرس من خودم وبلاگم با راهنمایی کمک ایشان درست کردم ttp://www.golnar.blogspot.com/http://www.golnarbano.blogspot.com/ h