من ساده‌اندیش، شما ژرف بین

علی پیرحسینلو در وبلاگش تحلیلی نوشته بود پیرامون کاریکاتور جنجالی روزنامه ایران. لازم است خدمت این دوست و سایر خوانندگان وبلاگم توضیحات مختصری عرض کنم:

جناب آقای الپر،‌در وبلاگت از ساده‌اندیشی دانشجویان هموطن ترک زبان حرف زده‌ای. شاید من ساده اندیشم. حق با شماست. اما می‌شود از شمای ژرف‌بین متفکر سوال کنم که اصلاح طلبان برای ترکها چه کرده‌اند که اکنون از توجه اصولگرایان به این موضوع نگران شده‌اید؟ شما در حزب مشارکتتان برای قومیتها چه برنامه‌هایی داشته‌اید؟ برنامه‌های دکتر معین برای قومیتها چه بود؟ در کجای برنامه‌هایش قید شده‌بود که ترکها می‌توانند به زبام مادری بخوانند و بنویسند و ببینند؟ آیا می‌دانید که اصلاح‌طلبان بزرگترین مروجان تفکر پان‌فارسیسم در ایران بوده‌اند؟ شمایی که ایران را برای تمام ایرانیان می‌خواهید چه کرده‌اید؟

من نه اصولگرا هستم و نه از آنها طرفداری می کنم چون دل‌خوشی از آنها ندارم اما اصلاح‌طلبان مشارکتی هم در نوع خودشان تمامیت خواه هستند.

کاش می‌دانستی که جنجال کاریکاتور، بغض فروخورده ملتی است که سالهاست طعم توهین و تحقیر را چشیده‌اند و دم نزده‌اند. آیا می‌دانی وقتی تیم ملی فوتبال کشورت با شعار ستارگان پارسی به جام‌جهانی می‌رود ناخواسته نیمی از طرفدارانش را طرد می کند؟ به نظر شما این حماقت نیست که در کشوری با سی‌میلیون ترک زبان، چنین شعارهایی مطرح شود؟

بازی همای تهران و تراکتورسازی تبریز که قرار بود امروز در زنجان برگزار شود لغو شد. می‌دانی چرا؟ چون بیم آن می‌رفت که صدها هزار ترک راهی زنجان شوند و فقط در اقدامی تلافی‌جویانه از ستارگان ترکی حمایت کنند.

تبریز اول خرداد
اینجا تبریز است و این‌همه مردم همان افراد ساده‌اندیشی هستند که به قول الپر وسایرهمفکرانش درگیر کشمکشهای تکراری قومی و احیانا قبیله‌ای می‌باشند!

الپر نازنین! در وبلاگت گفته ای: این قومیتی‌ها کدامشان کار جدی فرهنگی و تئوریک و البته مدنی روی شکاف خود با فارس‌زبان‌ها کرده‌اند که انتظار دارند مشکل چند صد ساله یک شبه حل شود؟ باید بگویم این شکاف را چگونه می‌شود پر کرد؟ با کدام رسانه؟ با کدام سرمایه؟ وقتی بی‌بی‌سی که مثلا بنگاه خبرپراکنی مستقلی است قیام خونین روز‌گذشته تبریز را سانسور می‌کند چگونه می شود به گوش شماها رساند که: ما مشکلی با شما نداریم. شکاف را شما ایجاد کرده‌اید نه ما!

خیزش مردم آذربایجان در روزهای اخیر را دعوا بر سر کشمکش‌های تکراری قومی قلمداد کرده‌ای. دوست خوبم کدام کشمکش؟ اگر هم کشمکشی بوده از جانب شما بوده نه ما. چرا وقتی در دوم خرداد ۷۶ همگام با شما امیدوارانه در صف اصلاحات رفتیم کسی حرف از کشمکش قومی نزد؟ مگر وقتی در ۱۸تیر۷۸ به ساحت دانشجو و دانشگاه اهانت شد ما ترکها همراه و همصدا با شما نبودیم؟ هنوز کسی جوابگوی خونهای ریخته‌شده در دانشگاه تبریز نیست.

سالهاست که خود را ایرانی می دانیم و شاید قرنها. از همان روزی که مشروطه با خون مردم آذربایجان آبیاری شد تا زمانی که انقلاب اسلامی ایران راه افتاد ایرانی بوده‌ایم. در دوم خرداد هم ایرانی بودیم و در ۱۸تیر نیز. اما صبر تا کی؟ چگونه باید گفت که آذربایجانیها وفادارترین قوم به ایران و ایران زمین بودند و هستند و خواهند بود؟ اما پاسخ این وفاداری چه بوده؟

شعر زیررا مدتها پیش در وبلاگم گذاشته‌بودم. بار دیگر نیز این شعر را در وبلاگ قرار می دهم تا شاید بدانید دلیل این به اصطلاح شکاف و درگیریهای قومی تکراری و ساده‌اندیشی ما ترکها چیست!

من دئمیرم اوستون نیژاد دانام من *** من نمی گویم که از نژاد برتر هستم
من دئمیرم ائللیم ائللردن باشدیر *** من نمی گویم که قوم من از همه سرتر است
منیم مسلکیمده منیم یولومدا *** در مرام و مسلک من
میللت لر هاممیسی دوستدور قارداشدیر *** ملت ها ،همه با هم دوست و برابرند
آنجاک بیر سؤزوم وار:منده اینسانام *** فقط یک حرف دارم:من نیز انسانم
دیلیم وار،خالقیم وار ،یوردوم یووام وار *** زبان دارم، ملتی دارم و خانه و دیاری
یئرده ن چیکمامیشام گوبه لک کیمین *** چون قارچی از زیر زمین سر بر نیاورده ام
آدامام،حاققیم وار،ائلیم اوبام وار *** آدمم، حقی دارم و قوم و قبیله ای

و در پایان باید بگویم:

چرا با دوستدارانت عناد و کین و لج باشد؟
چرا بیچاره آذربایجان عضو فلج باشد؟
مگر پنداشتی ایران ز تهران تا کرج باشد؟
هنوز از ماست ایران را اگر روزی فرج باشد.

آخرین خبرها:

روزنامه ایران توقیف شد.

هیأت نظارت بر مطبوعات ساعاتی پیش در پنجاه‌ و دومین جلسه از دهمین دوره خود که به طور فوق‌العاده برگزار شد، با اکثریت آرا روزنامه ایران را توقیف کرد.

طرح استیضاح وزیر ارشاد به خاطر چاپ کاریکاتور

طرح استیضاح صفار هرندی، وزیر ارشاد جمهوری اسلامی، در ارتباط با چاپ کاریکاتوری در یکی از شماره های روزنامه ایران در دست تهیه است و همزمان، دستور توقیف موقت این روزنامه نیز صادر شده است.
کاریکاتوریست و سردبیر ایران جمعه بازداشت شده اند
" سعید مرتضوی " روز سه‌شنبه در گفت وگو با شبکه اول صدا و سیما با اشاره به توقیف روزنامه ایران، اظهار داشت: کاریکاتوریست و سردبیر "ایران جمعه" بازداشت شده‌اند.
موضوع اهانت به آذری زبانان پیگیری می‌شود.
دادستان کل کشور ، گفت : موضوع اهانت به آذری زبانان توسط وزارت ارشاد، هیات نظارت و نیز دادسرای تهران پیگیری شود.

وزیر کشور: ترسیم کننده کاریکاتور امروز بازداشت می‌شود.
وزیر کشور خبر داد که فرد متخلفی که اقدام به ترسیم کاریکاتور اهانت‌آمیز در یکی از روزنامه‌ها کرده بود، امروز بازداشت می‌شود.

مطالب مرتبط:

 

/ 24 نظر / 50 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سينا

منظورم از ايران روزنامه ايران است

عليرضا

ياشاسين تورک اوغلان بهار خانوم ميدونی اگه تورکها نبودند عربها شما را به سيخ خودشان می کشيدند. چون کسی غير تورکها عرضه جنگيدن و دفاع از کشور را نداشت

مجيد

سوال من از شما اينه که چرا خودتان را ترک می خوانيد و نمی کوييد اذری؟ من خودم هم اذری هستم . اگر شما تاريخ را خوب مطالعه کنيد در می يابيد که اذرری ها از اصيل ترين مردم ايران و بنيان گذار ماد بوده اند و زردشت بزرک نيز از اهالی اذرابادگان بوده است وادر زمان مامون خليفه عباسی برای محدود کردن بابک ترک های انسوی ماورالنهر را به اذر ابادگان کوچ داد و حکم ولايت به انها داد وانها زبان خودشان را رواج دادند و... من فقط خواستم اشاره ای کنم والا اين داستان سر دراز دارد خودتان لطفا مطالعه کنيد . اما باز هم ياد اور می شوم که اذری ها اصيل تريين ايرانی وپارسيان هستند که کمترين اخطلاط با اعراب داشته اند وهمانا که سر ايرانند

رضا

خسته نباشين

خدر

ياشاسين آذربايجان ملتی. آذری را پاس ميداريم فارسی را پنچر

فارس

همين تهران وکرجی که گفتی الان در تصرف اشغالگران هست.

ياشاسين تورک اوغلي

بابک خورمدين

فقط ايالات متحده آذر بايجان

آریا

شما ترکهای خر تجزیه طلب بیجا مکنین برعلیه حکومت قیام میکنین کشور مال فارسهاست خودشون میدونن چیکار کنن

علی

شعار مردم تبریز در تظاهرات علیه فارسها: ترکها تاج سراند فارسها ترک خرند