پیام فضلی‌نژاد؛ از میدان فاطمی تا حوزه علمیه!

پیام با چهره ای خندانچند روز پیش محمدعلی ابطحی در وبلاگش از جوانک پژوهش‌گری نوشته بود به نام پیام فضلی‌نژاد. ابطحی سخنانی از این فرد نقل کرده بود با این مضمون که سید محمد خاتمی و معصومه ابتکار سال‌ها پیش به‌صورت مخفیانه از ایران خارج و با صهیونیست‌ها ملاقات کرده‌اند! او این سخنان را در جمع طلاب حوزه علمیه معصومیه قم بیان کرده بود. قصد ندارم به تایید یا تکذیب سخنان پیام فضلی‌نژاد بپردازم. هدف من از نوشتن این مطلب تنها معرفی نیمه پنهان این فرد خودشیفته است و بس:

1- اول اردیبهشت ٨٢: سینا مطلبی بازداشت شده است. دستگیری سینا، موجی از وحشت و اضطراب را در وبلاگستان پدید آورده است. کسی نمی‌دانست که سینا به عنوان یک وبلاگنویس بازداشت شده یا یک روزنامه‌نگار.

2- هیجده اردیبهشت ٨٢: گروهی از بلاگرها به یاد سینا مطلبی در پارک نظامی جمع می‌شوند. وبلاگنویسی که از مشهد آمده پیشنهاد جالبی می‌دهد: تشکیل انجمن وبلاگنویسان ایران برای حمایت از تمام بلاگرها.

3- بیست شهریور 82: انجمن وبلاگنویسان ایران به 5نفر موسس نیاز دارد. به درخواست دوستان عضو هیات موسس انجمن وبلاگنویسان می‌شوم.

4- چهارده مهر82: حسین درخشان که آن‌روزها محبوبیت خاصی داشت موسسان انجمن را عده ای خر حزب‌الهی تحت ویندوز خطاب می‌کند. دوستان درخشان از هر طیف و گروهی به او ملحق می‌شوند. از آی‌تی نویسان تا صاحبان وبلاگ روزنوشت و از فمینیست‌ها تا سیاسی‌ها به مخالفت با انجمن وبلاگنویسان ایران می‌پردازند.

5- سیزده آذر 82: فردی به نام پیام فضلی‌نژاد ایمیلی فرستاده و ازمن برای کار در هفته نامه رویداد هفته دعوت کرده است. پیام تلاش من برای تشکیل انجمن وبلاگنویسان را ستوده و از تشکیل جبهه‌ای مستحکم بر علیه درخشان حرف زده است.

6- نوزده آذر82: من، پیام فضلی نژاد و سعید مستغاثی کنار هم نشسته‌ایم و حرف می‌زنیم. من عضو تحریریه رویداد هفته می‌شوم.

7- بیست آذر الی شش دی 82: دفتر نشریه واقع در خیابان شیخ هادی به پاتوق همیشگی من تبدیل می شود. انگار من و پیام سال‌هاست همدیگر را می‌شناسیم. کلی حرف داریم که بزنیم. او چشم دیدن حسین درخشان را ندارد. پشت سر نیما رسول زاده حرف می‌زند و ابطحی را به عنوان وبلاگنویس قبول ندارد. حرف‌های پیام، حرف دل من هم بود. او خیلی زود جایش را در دل من باز می‌کند.

8- هفت دی 82: وبلاگنویسان در پارک نظامی جمع شده‌اند تا به زلزله‌زدگان بم کمک کنند. بیرون پارک، پیام فضلی‌نژاد و سعید مستغاثی را می بینم. هرچه اصرار می‌کنم وارد جمع نمی‌شوند اما عکاس نشریه مدام عکس می‌گیرد.

9- هشت دی 82: سعید مستغاثی از من می‌خواهد ستون طنز سینمایی در مجله سینما راه بیاندازم. می‌خواهم با پیام مشورت کنم اما او غرق در عکس هایی است که عکاس مجله از بلاگرها انداخته است.

۱۰- پانزده بهمن ۸۲: ...

۱۱- اول اسفند 82: پیام فضلی نژاد بازداشت شد! خبر را که می‌شنوم گیج می شوم. موبایلش خاموش است. سعید مستغاثی هم از او بی‌خبر است. دلم بدجوری شور می‌زند.

1۲- دوم اسفند 82: سینا مطلبی در وبلاگش بر علیه پیام مطالبی می نویسد که باورش نه تنها سخت که حتی غیر ممکن است. او از دفتری در خیابان فاطمی حرف می‌زند که ...

۱۳- دوازده اسفند82: پیام فضلی‌نژاد وبلاگش را به‌روز کرده است. این یعنی آزادی او و من از این بابت خوشحالم. اما تلاشم برای یافتنش بی‌فایده است. موبایلش هم واگذار شده است.

۱۴- چهارده اردیبهشت83: در گوشه‌ای از میدان آرژانتین منتظر تاکسی هستم. ماشینی جلوی پایم متوقف می‌شود که راننده‌اش کسی نیست جز پیام فضلی‌نژاد. همدیگر را در آغوش می‌گیریم. سوار ماشین می‌شوم. از اینکه به یادش بوده‌ام و در وبلاگم مطلبی در مورد وی نوشته‌ام تشکر کرد. از تعطیلی روزنامه انتخاب حرف زدیم. می‌گفت قرار است سردبیر روزنامه‌ای شود با مدیرمسئولی طه هاشمی و دوست داشت من هم در کنارش باشم!

۱۵- ده تیر 84: خیر می رسد که عده‌ای قصد داشته اند پیام فضلی نژاد را ترور کنند. سوء قصد به جان پیام برای چه؟ کم کم احساس می‌کردم که او کاسه‌ای زیر نیم کاسه دارد!

۱۶- شانزده تیر 84: نگاهی به عکس‌های دادگاه امید معماریان می‌اندازم. یک نفر در عکس لبخند فاتحانه‌ای می‌زند. می‌گویند بازجوی پرونده وبلاگنویسان است. این فرد خندان کسی نیست جز پیام فضلی‌نژاد!

1۷- هفده تیر84 الی پانزده اردییهشت85: پیام فضلی نژاد برای کسب شهرت دست به هرکاری می زند. سایت‌هایی مانند مهدیس و دپارتمان مجازی راه می‌اندازد و بعد با پوشش اخباری از قبیل دستگیری، خودکشی، سوء قصد به جانش و... تلاش می کند نامش را بر سر زبان‌ها بیاندازد. او حتی به افشاگری در مورد سایت گویا می‌پردازد. سایتی که زمانی خودش یکی از نویسنده‌های آن بود.

۱۸- شانزده اردیبهشت 85: به طور اتفاقی در میدان ولیعصر پیام را می‌بینم. مقابل سینما قدس ایستاده و منتظر کسی است. با دیدن من رویش را بر می‌گرداند. اما من باز هم در مسیر نگاهش قرار می‌گیرم. آن قدر به پر و پایش می‌پیچم که قرار را بی خیال می‌شود و می‌رود!

۱۹- پنج شهریور 85: با علیرضا شیرازی چت می‌کنم. در وبلاگش مطلبی نوشته تحت عنوان پرونده‌های امنیتی در اینترنت. بحث که داغ می‌شود یادی از پیام فضلی‌نژاد می‌کنم. می‌پرسد او را می‌شناسی؟ جواب مثبت من را که می‌شنود می‌خواهد در میان پرونده‌های وبلاگی که به مناسبت تولد وبلاگ فارسی می‌نوشتم جایی هم برای پیام فضلی‌نژاد باز کنم. به او قول می‌دهم که پرونده‌ای در این مورد بنویسم اما فرصت مناسبی پیش نمی‌آید. 

۲۰- پیام فضلی‌نژاد که این‌روزها با یک سخنرانی جنجالی بار دیگر نام خودش را بر سر زبان‌ها انداخته هنوز سی‌سالگی را پشت سر نگذاشته‌است. او متولد سال ۵۹ در تهران است. پدرش دکتر محمود فضلی‌نژاد ساکن آلمان می‌باشد. پیام در سال‌های نوجوانی مانند پدرش دگراندیش بوده و اطرافیانش نیز این نکته را تایید می‌کنند. در روزهای آغازین عضر اصلاحات، مقالاتی از وی در روزنامه‌هایی چون نشاط و عصر آزادگان منتشر می‌شود. او در سال هشتاد به عنوان یک روزنامه‌نگار جوان وارد عرصه مطبوعات می‌شود. همکاری‌اش با نشریات سینمایی در آن سال‌ها اوج می‌گیرد.

او در سال هشتادویک موسسه مطالعات و پژوهش‌های کاربردی سینمای سوم را تاسیس می‌کند. دفتر این موسسه در میدان فاطمی‌است.همان دفتر معروفی که اهالی وبلاگستان و مطبوعات چندان خاطره خوشی از آن ندارند. دفتر پیام در میدان فاطمی به مرکزی برای جمع‌آوری اسناد و مدارک بر علیه روزنامه‌نگاران علی‌الخصوص سینمایی‌نویسان تبدیل می‌شود.

پیام هم‌زمان با فعالیت‌های امنیتی، عضو شورای سردبیری سایت گویاست. به دلیل نزدیکی سایت گویا به مخالفان نظام، کمتر کسی به پیام مشکوک می‌شود. اما با بازداشت سینا مطلبی و افشاگری حسین درخشان بر علیه هم مدرسه‌ای سابقش (پیام فضلی‌نژاد)، ‌او قافیه را می‌بازد. خبر بازداشت پیام فضلی‌نژاد در وبلاگستان منتشر می‌شود غافل از اینکه این‌کار بخشی از بازی رسانه‌ای اوست. مظلوم‌نمایی شروع می‌شود. او شدیدا به دنبال این است که نشان دهد هیچ ارتباطی با نهادهای اطلاعاتی ندارد.

باز هم پیام!چند روز بعد ایمیل‌هایی یا نام او منتشر می‌شود. ایمیل‌هایی با مضمون عذرخواهی و ندامت و پشیمانی. باز هم یک بازی رسانه‌ای دیگر! اما مهمترین بخش داستان آنجاست که تصویر خندان پیام در دادگاه وبلاگنویسان منتشر می‌گردد. دیگر کسی شک ندارد که پیام یکی از گردانندگان اصلی دادگاه‌هاست. برای همین وقتی خبر جعلی سو‌‌ءقصد به جان او در رسانه‌ها منتشر می‌شود همه می‌گویند: معاون قاضی مرتضوی ترور شد!

جوانک جویای نام قصه ما بعدها به عنوان یک پژوهشگر برجسته و روزنامه‌نگاری توانمند! وارد موسسه مطبوعاتی کیهان می‌شود و حالا او با کمک دوست و سرور بزرگوارش حسین شریعتمداری به افشای نیمه پنهان بدخواهانش می‌پردازد!

++++++++++

۱- گوش شیطان کر انگار رفع قیلطر شده‌ایم!

۲- فید وبلاگ ما را که خاطرتان هست؟ اگر نیست یادداشت بفرمایید لطفا!

http://feeds.feedburner.com/shalakhteh1

/ 16 نظر / 190 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا

سلام نادر مجله رویداد هفته رو یادته؟ از من هم دعوت کرد. توی شماره اولش هم یک مطلبم چاپ شد. صاحب امتیازش رو میشناختی؟ من میشناختم. از آشنایان قدیم خانوادگی است. من هر چند شماره چند شماره قرار بود که باهم مطالبم رو براش ایمیل کنم. 6-5 تای اول رو ایمیل کردم ولی فقط یک مطلبش چاپ شد. چندی بعد که میخواستم سری دوم رو بفرستم، یک ایمیل اومد که لطفاً تا اطلاع بعدی چیزی نفرست. موقعیتم خوب نیست. چند وقت بعد، یک ایمیل بهش زدم. گفت که من برادرشم و پیام دستگیر شده و دیگه مجله ای هم در کار نیست و دیگه ایمیل نزنید چون برای خودتون خطر داره. والده که میگفت این پیام فضلی نژاد همون پیام است، میگفتم که نه بابا. اون از اون دوم خردادیها بود که با محمد قوچانی روزنامه نگار شده اند. اصلاً باورم نمیشد. مرسی نادر.

شانتال

آدم احساس می کنه این وبلاگ نویس های نسل اول به نوعی موجودات خطر ناکی بودند!البته دور از جون شما!

آرزو

عجب! [قهر] (اینجا ازین آیکون های چانه خاراندنی نداره؟)

محمدصالح

از میان پرونده‌های‌ت این یکی را خیلی استفاده بردم. خیلی دوست دارم بیش‌تر درباره‌ی این آدم بدانم. کاش به کتاب نیمه‌ی پنهان (شوالیه‌های ناتوی فرهنگی) هم استناد کرده بودی و ادعاهای او را هم مورد مداقه قرار می‌دادی. از دانشگاه ما هم که همه‌چیز فیلتر است، دسترسی به وبلاگ شما آزاد است! سلامت باشی!

محمدصالح

از میان پرونده‌های‌ت این یکی را خیلی استفاده بردم. خیلی دوست دارم بیش‌تر درباره‌ی این آدم بدانم. کاش به کتاب نیمه‌ی پنهان (شوالیه‌های ناتوی فرهنگی) هم استناد کرده بودی و ادعاهای او را هم مورد مداقه قرار می‌دادی. از دانشگاه ما هم که همه‌چیز فیلتر است، دسترسی به وبلاگ شما آزاد است! سلامت باشی!

پویان

بالاخره بعد از این همه مدت علت بازداشت سینمایی نویسان را فهمیدم.جالب بود.تشکر.

امین

سلام. من افغان ام و نمی دانم چرا گذارم به اینجا افتاد و علاقه یی هم به سرنوشت آقای پیام ندارم. شش سال قبل این آقا در وبلاگ من پیامی گذاشت و بعد برای من ای میلی فرستاد که در آن بعد از تعریف های عجیب غریب از افغان ها گفته بود که می خواهد پوست سر اصلاح طلبان ایرانی را بکند به نظر او اصلاح طلبان به حد کافی شجاع نبودند!. در ضمن گفته بود که جان اش در خطر است و نیاز به کمک دارد. من در جواب اش ابراز نگرانی کردم و از او خواهش کردم که مراقب خودش باشد! آن وقت ها نزدیک بود که برایش پول بفرستم. می گفت وثیقه ی چند صد ملیون تومنی ازش خواسته اند. آدمی به این رذالت باید دل شما را خیلی به درد آورده باشد.

فرزاد مشیری

ممنون از این همه افشاگر ی های داغ...نادر خان مانا باشی[گل]

زیتون

خیلی خوبه اینا رو نوشتی. راستش من همیشه ناراحت بودم چرا تو با پیام دوستی. خوب کردی شفاف نوشتی...

mojtabah

سلام، یا آخرش خودمون به خودمون بمب اتم می‌زنیم و نابود می‌شویم و یا اسرائیل ما ر ا نابود خواهد کرد. تا الان چند بار انفجارات در نیروگاه اتمی‌ رخ داده است. این بمب بی‌ صاحب مایه بدبختی ما شده و مایه نابودی ما خواهد شد. مگر چند تا موشک اتمی‌ داریم که به اسرائیل بزنیم. آخرش اونها بیشتر از ما دارند. البته مطمئنم آقایان در آن هنگام در پاریس و لندن خواهند بود در ضمن دشمن اصلی‌ ما همین عربهای دورو ور مون هستند. عربستان، عراق، کویت، بحرین همه اینها دشمن ما هستند. این پروژه اتمی‌ باعث فقر ما شده و باعث مسکوت شدن چندین پروژه‌های دیگر شده. چین و روسیه با این همه بمبهای اتمی‌ گوهی نخوردند حالا ما گوه کی‌ را می‌خواهیم بخوریم ، خدا میدونه. «والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته»