نسل کشی؛ افسانه يا حقيقت؟

امسال هم مثل سالهای گذشته، ارامنه ایران آزادانه و همصدا با ارامنه سایر کشورهای جهان، نسل‌کشی ۲۴آوریل دولت عثمانی را محکوم و یاد قربانیانش را گرامی داشتند.

نگاهی به گذشته

به گواهی تاریخ، اقلیت ارامنه در ترکیه از دیرباز در کنار اکثریت ترک آن زندگی آرام و توام با صلح داشته‌اند و حتی در دولت عثمانی به پستها و مناصب بالایی نیز نایل شده‌اند. ریشه اختلاف بین ترکها و ارامنه به معاهده ترکمانچای (۱۸۲۸ میلادی) برمی‌گردد. روسها پس از تصرف مناطق شمالی آذربایجان و قفقاز، سعی در برهم زدن ترکیب جمعیتی آنجا داشتند. از همین روی بود که ارامنه دیگر نقاط دنیا را در ایروان و سایر مناطق مسلمان نشین آن حوالی اسکان دادند. از طرفی ضعف و انحطاط دولت عثمانی باعث شد که روسها به مناطق شرقی آن حمله‌ور شده و ضمن دادن وعده ارمنستان بزرگ به ارامنه ساکن ترکیه، آنها را برعلیه حکومت مرکزی بشوراند.

در سالهای ۱۸۹۵ و پس از آن، دولت روسیه به ارامنه شرق ترکیه کمکهای مالی ارائه می‌کند تا در ازای این کمکها، به کشتار ترکها و کردهای ساکن روستاهای شرقی پرداخته و درگیریهای پراکنده‌ای ایجاد کنند. این درگیریها و کشتارها تا جنگ جهانی اول ادامه داشته‌است.

با شروع جنگ جهانی اول، حزب ناسیونالیستی داشناک با ترسیم نقشه جغرافیایی ارمنستان بزرگ، هوادارانی برای خود دست و پا می‌کند. آنها با همکاری دولت روسیه در حوالی دریاچه وان دست به تحرکاتی می‌زنند تا در بخشی از ترکیه (سیواس، دیاربکر، وان، بیتلیس، هارپوت، ارضروم) دولت مستقلی تشکیل دهند. سال ۱۹۱۵دولت عثمانی در چنین شرایطی ناچار ارامنه را به کوچ اجباری وادار می‌کند. سرما، گرسنگی و بیماریهای واگیردار در جریان این کوچ اجباری بزرگترین قاتل ارامنه بود. در کنار اینها نباید از دفاع مشروع ساکنان مسلمان این مناطق گذشت که در حراست از جان و مال و ناموس خود انجام دادند.

ارامنه تعداد کشته‌های کوچ اجباری را یک‌و‌نیم میلیون نفر اعلام می‌کنند. به راستی کدام عقل سلیمی می‌تواند باور کند که بیش از دومیلیون ارمنی در آن مناطق محدود زندگی می‌کرده‌اند؟

کشتار ارومیه

وقتی رویای ارمنستان بزرگ در سرزمین عثمانی محقق نشد، روسیه تصمیم دیگری گرفت و آن انتقال ارامنه به آذربایجان‌غربی بود. دهها هزار ارمنی با کمک روسیه و آمریکا وارد مرزهای ایران می‌شوند. در مارس۱۹۱۷ قتل و غارت آغاز می‌شود و به نوشته احمدکسروی، بیش از صدوسی‌هزار نفر از ساکنان شهرهای ارومیه، سلماس و خوی توسط مهاجمان ارمنی به قتل می‌رسند. در همان زمان در آن‌سوی ارس نیز ارامنه به کشتار اهالی قره‌باغ و باکو می‌پردازند. به دلیل ضعف دولت مرکزی ایران، عثمانیها برای دفاع از مسلمانان آذربایجان به این منطقه لشکرکشی کرده و ارامنه را شکست می‌دهند.

تفاوت بین نسل‌کشی و دفاع مشروع

کشتار یهودیان به دست هیتلر یکی از مهمترین نمونه‌های نسل‌کشی در تاریخ است. آنها نه از حمایت دولت‌های خارجی برخوردار بودند نه تشکیلاتی سیاسی داشتند و نه دارای تسلیحاتی بودند که بتوانند به مبارزه مسلحانه با هیتلر بپردازند. درست برخلاف ارامنه که هم روسیه، انگلیس، فرانسه و آمریکا را به عنوان حامی داشتند و هم به مبارزه مسلحانه و جنگ و درگیری با عثمانیها مشغول بودند. آیا عاقلانه‌ترین کار در مورد افرادی که استقلال و آرامش کشور را به‌هم می‌ریزند مبارزه متقابل نیست؟

فاجعه خوجالی بهترین نمونه نسل‌کشی

در فاصله سالهای۱۹۸۸ تا۱۹۹۲، یکی از وحشیانه‌ترین نسل‌کشی‌های تاریخ در منطقه قره‌باغ شکل گرفت. قره‌باغ براساس تقیسمات اداری شوروی و منابع تاریخی موجود، همواره بخشی از آذربایجان بوده‌است. درسال۱۹۸۸ ارامنه برای به‌دست آوردن این سرزمین جنگ را آغاز کردند. پس از فروپاشی شوروی، جنگ شدت گرفت و درسال۱۹۹۴ پس از تصرف کامل آن توسط ارمنستان و با برقراری آتش‌بس، کشتار تمام شد. سازمان ملل هنوز هم قره‌باغ را جزئی از آذربایجان می‌نامد.

در جریان جنگهای قره‌باغ که منجر به تصرف بیست درصد از خاک آذربایجان توسط متجاوزین ارمنی شد، قریب پنجاه‌هزار نفر قتل عام و یک میلیون نفر نیز آواره شدند. کشتار بی‌رحمانه مردم خوجالی در سال۱۹۹۲ و در جریان جنگ قره‌باغ طبق آمار سازمان‌های حقوق بشر به کشته‌شدن ۶۱۳نفر غیر نظامی از جمله ۶۳کودک و ۱۰۶زن منجر گردید.

چند سوال بی‌جواب

چرا مدعیان کشتار ارامنه در ۱۴آوریل، هیچ اشاره‌‌ای به دلایل وقوع آن نمی‌کنند؟ چرا در هیچ رسانه‌ای یادی از کشته‌شدگان ارومیه، خوی و سلماس نمی‌شود؟ آنهایی که کشتار فاقد سند و مدرک ۲۴آوریل را می‌پذیرند چرا یادی از کشتار قره‌باغ نمی‌کنند؟ مگر از فاجعه خوجالی چند سال گذشته که به این راحتی به دست فراموشی سپرده شده است؟ چرا دولت ایران مجوز برگزاری تجمع آزادانه به اقلیت ارامنه معترص می‌دهد اما میلیونها آذربایجانی ایرانی نمی‌توانند برای کشته‌شدگان خوجالی شمعی روشن کنند؟

یک نکته جالب توجه: برای نوشتن این مطلب دنبال چند عکس و متن خارجی بودم تا یک‌طرفه به قاضی نرفته باشم اما جالب اینجاست که بسیاری از سایتهای خارجی که در مورد خوجالی و سایر جنایت‌های مربوط به قره‌باغ نوشته‌اند توسط دولت جمهوری‌اسلامی فیلتر شده‌است! این درحالی‌است که با هیچ سایت فیلتر شده ارمنی در مورد کشتار۲۴ آوریل مواجه نشدم. امیدوارم نتیجه‌گیری که از این موضوع کرده‌ام حقیقت نداشته‌باشد!

توضیح: تصاویری که می‌خواستم در این پست قرار دهم دلخراش و ناراحت کننده بود به همین دلیل از درج آنها منصرف شدم. برای دیدنشان روی لینکهای زیر کلیک کنید:

عکسهای مربوط به کشتار مردم خوجالی >> و نیز >>
ویدیوی مربوط به کشتار مردم خوجالی >> و >>
تصاویر مربوط به کشتار مردم ترکیه توسط ارامنه در سالهای ۱۹۱۴تا۱۹۱۶ >>

/ 40 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بابک

تو چرا آپ نمی کنی عزيز دل برادر

آدالار

سلام دوست عزیز اتفاقی راهم به وبلاگتان افتاد خواندم و از دقت و زیبایی نوشته شما بهره مند شدم. شاد باشید

گ-ع

نظری بود جديد و بديع.برای ما که هميشه در باره قتل عام ۵/۱ميليون ارمنی در ترکيه شنيده ايم هضم مطلب شما زياد اسان نيست.با اين حساب حرف های اقای احمدی نژاد در باری هولوکاست می تواند زياد هم بی ربط نباشد.

شيميکا

سلام جناب آقای ر ئيس جمهور! حال شما؟ می بينم که همچنان دوستان لطف دارند. از کجا فهميديد که من به روز کردم؟! من شوکه شدم. يکی منو از شوک در بياره

سعيد

سلام يک موضوعی نوشتم درباره مناقشات ميان مردم شهر های مختلف . مثلا ترکها و تهرانی ها نظرت را بگو. سپاس

رويا

سلام خوشحال می شم به محفلگاهم سر بزنی... از دوستان همايشی شما... رويای نيمه تمام

جاويد

سلام من در همايش حضور داشتم. خوشحال ميشم بيشتر آشنا بشيم. وبلاگ قشنگ و در خوری دارین. به منم سری بزنی خوشحال میشم. من اصولا سياسی نيستم ولی شای گاهی لازم باشه

نامور

همه حرفهايتان درست است متاسفانه منافع ايرانی ها در حمايت از عربها روز به روز بيشتر شده اما اين آذربايجانيها هم مسلمانند و اگر ايرانيها از مسلملانها حمايت می کند پس چرا ....

تورك اوغلان

جهت كسب اطلاع در مورد اعمال وحشيانه ارامنه در قبال ايرانيان به دو كتاب فوق العاده ارزشمند (فجايع جيلولوق) اثر دكتر توحيد ملك زاده و (قتل عام مسلمانان در دو سوي ارس) نوشته دكتر سرداري نيا مراجعه كنيد كه پراست از اسناد موجود در آرشيوهاي تبريز و تهران همراه با آدرس دسترسي.