یارم باید قشنگ باشه!

حاج شهرام کاشانی از برادران غیرتمند و از خوانندگان متعهد کشورمان می‌باشد که هم‌چون ستاره‌ای در آسمان هنر ایران می‌درخشد. ترانه‌هایش چنان نغز و دلنشین هستند که شنیدن هرکدام از آنها روح حقیقت‌جوی انسان را سیراب می‌کند. اوج هنر، زیبایی، تعهد و اخلاق‌گرایی در آثار این هنرمند از قبیل تو رو خدا یه ماچ بده نهفته‌است که سال‌ها پیش تفسیری بر آن نوشتم. این‌بار گوش جان می‌سپاریم به شاهکاری دیگر از این هنرمند مومن و انقلابی:

روز و روزگار

تو این دوره زمونه، یه هم‌صدا ندارم / کسی رو توی دنیا به‌جز خدا ندارم
هر روز دارم می‌گردم همدمی پیدا کنم / این دل سر برارو با کسی آشنا کنم

خواننده متعهد و ارزشی ما در این ترانه از بی‌همدمی گلایه کرده‌است. با این‌حال در لحظات سخت تنهایی هم خدا را فراموش نمی‌کند. ایمان به خدا و اعتقاد قلبی به او مهمترین پیام ابیات فوق است.

اگه روز و روزگاری چشمت به یاری افتاد / حرفامو خوب گوش بده ببین دلم چی می‌خواد
اونی که دلم فداشه عاشق و مبتلاشه / خودم می‌رم سراغش هرجای دنیا باشه

این برادر مومن در ابیات فوق قصد دارد از عشق زمینی به عشق آسمانی برسد. آنجا که از دیدن یار می‌گوید اشاره به عشق زمینی دارد. اما بیت دوم که از عشق آسمانی می‌گوید یادآور این شعر است: ای خوش آن روز که پرواز کنم تا بر دوست / به هوای سر کویش پر و بالی بزنم.

یارم باید قشنگ باشه / زلفاش مثل کمند باشه / یه‌کمکی قدبلند باشه
چشماش درشت و شیطون / لباش مثال قیطون / نازناز باشه فراوون

خواننده از ظاهر زیبا و از قدوبالا و چشم و ابرو سخن می‌گوید اما به نظر شما انسان متعهدی که ترانه‌اش را با یاد حق شروع کرده به دنبال ظواهر دنیوی است؟ در ابیات بعدی خواهیم دید که نه! به سوال زیرکانه‌ای که در این بخش ترانه توسط دوستان برادر ارجمندمان مطرح می‌شود توجه کنید:

بگو بدونیم اگه که قشنگ نباشه / زلفاش کمند نباشه / قدش بلن نباشه / تو می‌گی که یارش نمی‌شی؟

و پاسخ ارزشمدارانه این برادر گرامی بدین شرح است:

خوب چرا!
اگه...
دخترکی نجیب باشه / پوست تنش لطیف باشه / راس‌راسی بی‌رقیب باشه
فارسی رو خوب بدونه / فقط با من بمونه / چرا که نشم خوبم می‌شم

نجابت همان اصل مهمی‌است که این‌روزها در جامعه ما کم‌رنگ شده است. خواننده به طرز هوشمندانه‌ای خطاب به دخترانی که خودشان را با جراحی ابرو و بینی و گونه و سایر اعضا و جوارح، قشنگ و چشم درشت و لب قیطونی جلوه می‌کنند هشدار داده که به جای این کارها نجابت را سرلوحه رفتار خود قرار دهند. او حتی نهیبی به خانواده این دخترها زده و گفته که این قدر پول برای جراحی زیبایی دخترتان خرج نکنید که عمرا من بگیرمش! وی به صورت تلویحی از جامعه دختران تقاضا کرده که به جای کلاس‌های فرانسه و انگلیسی، فارسی بخوانند و فارسی یاد بگیرند.

اگه روزی روزگاری واسه‌ی تو یاری دیدیم /  همین چیزا که گفتی می‌ریم بگوشش می‌گیم
می‌گیم دلت فداشه عاشق و مبتلاشه / خودت میری سراغش هر جای دنیا باشه

ابیات فوق از قول دوستان این خواننده محبوب سروده شده‌است. در مصرع دوم، به نظر می‌رسد توسط استکبار جهانی تحریفی صورت گرفته باشد. چون بعید است چنین خواننده متعهدی دوستانی داشته باشد که در گوش دختر نامحرم چیزی بگوبند حتی اگر به نیت خیرباشد. اصل شعر می‌ریم به باباش می‌گیم بوده است.

پدر باید ببینه / مادر باید ببینه
عمو و خاله و عمه و دایی و اهل محل ببینن
وقتی که گفتن آره / تازه شروع کاره

دوستی‌های خیابانی عاقبتی جز پشیمانی و ندامت ندارند. این نوع روابط که بر پایه امیال جنسی و شهوات نفسانی استوار است مع‌الاسف در جامعه رواج زیادی دارد. خواننده، ازدواج سنتی را توصیه می‌کند. باید پدر و مادر و عمه و عمو و دایی و خاله هم همسر آینده انسان را تایید کنند. البته اینکه چرا اهل محل هم باید ببینند بر ما پوشیده است!

کلک تو کارش نباشه و پول تو خیالش نباشه
همدم و همزبون باشه برام یه مهربون باشه
منو واسه‌ی خودم بخواد فیلمای ارتیستی نیاد
تو مهمونی و تو پارتی منو با دوتا چشاش نپاد

برادر خواننده‌مان در این ابیات بخشی دیگر از ویژگیهای یک زن نجیب و اصیل را مطرح کرده است. زن نباید اهل مادیات باشد که پول چرک کف دست است. باید همسری فداکار و مادری مهربان باشد و همیشه بوی قرمه‌سبزی و آبگوشت بزباش بدهد. در بخشی از این ترانه اشاره به پارتی شده است. معلوم نیست این واژگان سخیف چگونه در ترانه‌های این خواننده بزرگوار رسوخ کرده است.

دختر ایرونی تحمل داره / صبر داره / شعور داره / معرفت و غرور داره
می‌دونه که من جوونم / الانه درس می‌خونم
با من مدارا می‌کنه / گدارو دارا می‌کنه

اینجانب شلخته در همین‌جا به‌دلیل نشر اکاذیب از این خواننده سابقا متعهد که با ابیات فوق نشان داد آب در آسیاب دشمن می‌ریزد شکایت کرده و از تفسیر ادامه ترانه معذورم!

==========

این‌روزها همه فید ما را به خبرخوان خود اضافه می‌کنند. شما چطور؟

http://feeds.feedburner.com/shalakhteh1

دوستانی که از طریق فید این وبلاگ را می‌خوانند می‌توانند اینجا کامنت بگذارند.

/ 35 نظر / 221 بازدید
نمایش نظرات قبلی
17دقیقه

بفرمایند اومدند بقالی دیگه !!!!![قهقهه]

صبحدم

سلام وبلاگ خوبي داري اگه ميخواي مقالات خودتو همراه با لينک وبلاگت رو سايت من قرار بده . منتظرت محمد. www.sobhdam.com[گل]

صبحدم

[گل]سلام وبلاگ خوبي داري اگه ميخواي مقالات خودتو همراه با لينک وبلاگت رو سايت من قرار بده . منتظرت محمد. www.sobhdam.com[گل]

صبحدم

[گل]بچه ها این دادش ما هواشو داشته باشید پسر باحالیه خوشم اومد از وبلاگت یه سری به منم بزن اجرت با آقا امام زمان در ضمن می تونی مطالب خودتو تو سایتم درج کنی همراه با دلینکت مقالات آموزشی , اطلاع رسانی , خبرها , دانلود ها و لینک ها www.sobhdam.com[گل]

sobhdam

[لبخند]دوست عزیز خسته نباشی تو باید بیشتر برای وبلاگت زحمت بکشی استعدادش رو داری یه سری به ما بزن... یه کدی معرفی میکنم اگه حال کردی گوشه وبلاگت قرارش بده با ای کد تو وبلاگت می تونی بازی و مقاله و نرم افزار برای دانلود و حدیث به صورت تصادفی داشته باشی اینم کد : <script src="http://www.sobhdam.com/index/javas#cript/sobhdam.js"></script> با تشکر خدانگهدار

sobhdam

[لبخند]دوست عزیز خسته نباشی تو باید بیشتر برای وبلاگت زحمت بکشی استعدادش رو داری یه سری به ما بزن... یه کدی معرفی میکنم اگه حال کردی گوشه وبلاگت قرارش بده با ای کد تو وبلاگت می تونی بازی و مقاله و نرم افزار برای دانلود و حدیث به صورت تصادفی داشته باشی اینم کد : <script src="http://www.sobhdam.com/index/javascript/sobhdam.js"></script> با تشکر خدانگهدار

بیتا

آقای عمو شلخته شما با بیتا جدیدی نسبتی داری؟

حسینی مدیروبلاگ1300مقاله وتحقیق رایگان

اگه وقت کردید به وب من هم یه سری بزنید من بیش از1300مقاله وتحقیق رایگان راجمع آوری کردم وبلاگ من باپیج رنک2آماده تبادل لینک باشماست لطفااگرتمایل داریدمن راباعنوان "1300مقاله وتحقیق رایگان"وبه آدرس:http://www.beheshtnet.blogfa.com لینک کنیدوسپس ازطریق نظرات خبردهیدتامی خواهیدباچه نام وآدرسی لینک شوید ----------------------------------------------------- ثبت رایگان وبلاگ شمادر150موتورجستجوی جهان وبلاگ بهشت نت دراقدامی دیگردرجهت ارائه خدمات رایگان به وبلاگ هااقدام به ثبت وبلاگ هابه طورمستقیم وبدون هزینه در150موتورجستجونموده است. برای استفاده ازاین سرویس رایگان می بایست آدرس وبلاگ خودرابطورکامل به همراه ایمیلی ازفردصاحب وبلاگ برای ماازطریق فرم ارسال نظرات وبلاگ بهشت نت ارسال کنیدتاوبلاگ شمادرهمان روزدرتمام150موتورجستجو ثبت شود. ایمیلی که ازشمادرخواست می شودبدین جهت است که برخی ازموتورهایی که وبلاگ شمادرآن ثبت می شوداقدام به ارسال ایمیل تاییدیه برای مطلع کردن شماازاتمام کاربه صورت صحیح می باشد که البته شمامی توانیدهرایمیلی رابرای این منظورمعرفی کنید.

چاپار سافت

سلام. من هم به روز هستم با مطالب جدید از دنیای نرم افزار. لطفا سایت من رو ببینید و اگر مایل بودید پیغام بگذارید تا تبادل لینک کنیم. تبادل لینک با وبلاگ خوب شما که تولید محتوای سالم دارید موجب افتخار بنده ست. منتظر پاسختون هستم. راستی لینک کوتاه شده ست. اگر روش کلیک کنید بعد از چند لحظه سایت من باز میشه. منتظر پاسختون هستم. یا حق