چه کنیم که سوسکها سوسکمان نکنند؟

ظهر امروز در مقابل دانشگاه امیر کبیر تجمعی با حضور صدها دانشجوی آذربایجانی برگزار شد. تجمع مذکور در ادامه تجمعات چند روز گذشته دانشجویان آذربایجانی در دانشگاههای مختلف کشور است که در اعتراض به کاریکاتور توهین آمیز روزنامه ایران صورت گرفته است.

تجمع دانشگاه امیرکبیر

در روزهای گذشته علاوه بر دانشگاه امیرکبیر، دانشگاههای تهران، تبریز، ‌ارومیه،‌ پیام نور مراغه، زنجان و اردبیل نیز شاهد اعتراضاتی از این دست بودند. اعتراضاتی که قرار است دامنه آن در روزهای بعد به دانشگاه علامه طباطبایی و چند دانشگاه دیگر نیز کشیده شود. در خلخال، نقده، میانه، خوی و چند شهر دیگر ظاهرا زدو خوردهایی هم بین مردم معترض و نیروی انتظامی رخ داده است. بازار تبریز نیز شنبه تعطیل بود.

روزنامه دولتی ایران روز پنجشنبه ۲۲اردیبهشت در صفخه کودک و نوجوان خود مطلبی منتشر کرد با عنوان چه کنیم که سوسکها سوسکمان نکنند؟ در حاشیه مطلب مذکور کاریکاتور سوسکی کشیده شده بود که به زبان ترکی حرف می زد. شاید برای آن عده از فارسی زبانهایی که سالهاست به تحقیر ترکها می پردازند چنین کاریکاتوری تنها جنبه طنز و شوخی داشته باشد اما هضم چنین مساله‌ای برای هموطنان آزاداندیش ما غیر ممکن است.

مطلب جنجالی روزنامه ایران

متاسفانه جریان خزنده‌ای که سالهاست تلاش می‌کند تفکر پان‌فارسیسم را بر جامعه تحمیل کند شناخت درستی از قومیتها در ایران ندارد. عدم دسترسی قومیتها به حقوق اولیه -از قبیل خواندن و نوشتن به زبان مادری- و توهین‌و تحقیری که به آنان روا می‌شود ایران را روی بشکه‌ای از باروت قرار داده هر لحظه بیم انفجار آن می‌رود. کاش نژاد پرستان فارسی‌زبان می‌دانستند که چنین حرکتهایی نه تنها به اضمحلال و نابودی خودشان منجر می‌شود بلکه حلقه اتحاد ترکها را محکمتر می‌کند.

سکوت امروز من ترک‌زبان در قبال این کاریکاتور،‌باعث گستاخی بیش از پیش شوونیستهایی خواهد شد که خود را نژاد برتر! می‌دانند.

پی نوشتها:

۱- اخراج کاریکاتوریست و نویسنده مطلب از روزنامه:
درج مطلبى طنزآلود در صفحه کودکان «ایران جمعه» در ۲۹ اردیبهشت، متأسفانه موجب آزردگى خاطر هموطنان شریف آذرى زبان شد .روزنامه «ایران» که از ابتدا...

۲- تذکر اعلمی به باهنر و پاسخ وی در مجلس:
خبرگزاری فارس: دو تن از نمایندگان مجلس به انتشار مطالب توهین‌آمیز علیه آذری زبان‌ها در یکی از روزنامه‌ها اعتراض کردند که نایب رییس مجلس تاکید کرد مدیر مسئول روزنامه ایران عذرخواهی کرده و این مسئله برای هم‌میهنان ما خاتمه یافته است.

۳- واکنش رئیس کل دادگستری تهران:
خبرگزاری فارس:رئیس کل دادگستری تهران در واکنش به چاپ کاریکاتوری در یکی از روزنامه‌ها گفت:اگر مواردی اتفاق بیفتد که از مصادیق اهانت باشد، ما تکلیف داریم که پیگیری و با آن برخورد کنیم. قطعاً ما وارد چنین مساله‌ای خواهیم شد، چراکه قانون به طور صریح اعلام کرده که اگر مواردی اتفاق بیفتد که از مصادیق اهانت باشد، ما تکلیف داریم که وارد شویم و این مساله اختیاری نیست. به گفته وی اگر واقعاً در مواردی اهانتی نسبت به کسی صورت گیرد و عنوان مجرمانه داشته و شاکی هم وجود داشته باشد، وظیفه ماست که رسیدگی کنیم و قطعاً رسیدگی خواهیم کرد.در همین راستا، قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل و سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران به خبرنگار فارس گفتند آخرین پیگیری‌ها در خصوص چاپ کاریکاتور در یکی از روزنامه‌ها را روز شنبه به اطلاع عموم خواهند رساند.

۴- برنامه تجمعات اعتراض آمیز در روزهای آینده:
دانشگاه خواجه‌نصیر (دانشکده عمران) روز سه‌شنبه ۲ خرداد ساعت ۱۲
دانشگاه علامه طباطبائی روز چهار شنبه 3 خرداد ساعت 12
دفتر روزنامه ایران در خیابان خرمشهر غربی روز چهار شنبه 3 خرداد ساعت ۱۷دانشگاه شریف روز شنبه 6 خرداد ساعت 12تظاهرات روبری مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه 7خرداد ساعت 10

/ 25 نظر / 117 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نوشين۱۷

يه مقدار ناشيانه برخورد کرده اونم تو روزنامه به اون مهم وبزرگی

لادن و پيام بازرگاني

اگه بدبينانه نگاه کنيم بايد تمام کاريکاتورهايی که توضيحش فارسيه توهين به فارسه بدونيم . اين جمله ای بود که همکار ترک زبانم با اون لهجه غليض ترکيش گفت.

توضیح کاریکاتوریست روزنامه ایران

رئیس انجمن کاریکاتوریست‌های تبریز طی یادداشتی در مورد كاریكاتورهای روزنامه ایران گفت: کارتونیست روزنامه ایران طی نامه‌ای طولانی برای بنده مسئله را توضیح داده است که: «استفاده از واژه‌ها‌ی «سنه نه» و «نه منه» که در دیالوگ سوسک آورده شده، اصطلاحاتی هستند که روزانه در زبان فارسی بکار گرفته می‌شوند و این نکته نشان از نفوذ زبان ترکی (برخلاف آنچه در کنار کارتون نوشته شده) در زبان فارسی دارد. نکته دوم اینکه در همان صفحه یا صفحه 20 روزنامه، کارتون‌های دیگری کشیده شده که قورباغه و سوسک با لهجه غلیظ تهرانی حرف می‌زنند، در حالی‌که حمل بر سوسک بودن تهرانی‌ها نشده است». کارتونیست روزنامه ایران در ادامه توضیح داده، که دوستان زیادی از تبریز و اردبیل دارد و هیچ مقصودی در طنز بکار رفته شده نداشته است و هیچ دلیلی برای توهین به ترک‌ها وجود ندارد.

همه ما آدما يه نفر بيشتر نيستيم!(برديا گوران)

درود بايد ريشه توهين و دشنام رو بخشکونيم. در ترکيه به کردها توهين می کنند و از اونا به ترکان کوه نشين ياد می کنند و اصلن کرد بودن در اونجا يه جرم و گناه هستش. در ايران هم در يه سطح پايينتری اين دشنام و ناديده گرفتن کيستی انسانی هستش. اميدوارم که انسان و ارزشهای انسانی محور همه ی مان قرار بگيره و به گروه نژادی يا انديشه ای يا مذهبی دشنام و ناسزا گفته نشه. و ديگه اينکه بايد در در محدوده همان روزنامه ايران به آن کاريکاتور پاسخ داده بشه تا خارج از حيطه و بزرگ نمايی کردن بيش از حد آن. انديشمندان آذری زبان می توانند کاريکاتوری که گوياي احترام و حرمت انسانی باشه در همان روزنامه چاپ بکنند اين جوری فضای احترام در جامعه بهتر رشد می کنه. با اين گردهم آمدن ها چيزی حل نميشه!!!

همه ما آدما يه نفر بيشتر نيستيم!(برديا گوران)

همونطور که گفتم نفس توهين و دشنامه که بايد خشکونده بشه.يک سايتی به نام ؛شمس تبريزی؛ در سايتش از حکومت هحامنشيان به حکومت سگان ياد کرده.آيا اين توهين نيست؟ ايا بايد خوبی ها و بديها را فقط با عينک خوشبينی (نژادپرستی) يا بدبينی(دشنام دادن) ديد؟ يا با يک نگاه نقادانه و آزاد و رها از جنسيت و نژاد و ايدئولوژی و مذهب و مکتب

الشن

سلاملار و سايقی لار نئجه سيز سايين ديلداشئم؟ يازدئغئنز سوزلره گوره منتدارام سايين ديلداشئم فارسلار اوز ديللرينين اسگيکليگينين اوسدون اورتمه يه هر ايشه ال وورا جاقلار اولارئن ديلی اوجورکی ادئنان دا بيلينی هور می ديليدی(پارس) اولار هوره جکلر اما قديمنن دئييب لر :دالدان اتئلان توپوقا ده ير سيزه باشارئلار ديله ييره م هله ليک يوردومون ملتيمين خوش گونونو گورمه يه نين اوزگه بير سوز دئميره م گوزلرينه قان گلسين

حامد

نادر جان .. همه جوره ازت حمايت ميکنيم .. رييس جمهور آزاده آماده ايم آماده ... از طرف ولی فقيه

ba salam khedmate torkaye aziz khodetoono maskhare kerdet ya mara. kam didam adamaee keh in ghadr sade roo dast shan. Sorry for all of you.

در ایران اصلا ترک نداریم بلکه فارس ترک نمای خر داریم. بر اساس شواهد علمی خارجی