پرونده‌هایی برای وبلاگشهر- به مناسبت ۱۶شهریور:۵سالگی وبلاگ فارسی(۵)

پرونده امروز: خبرگزاریهای وبلاگشهر

افزایش تعداد وبلاگهای فارسی هرچند خوشحال کننده بود اما این رشد کمی، مشکلی برای وبلاگ‌خوانان به‌وجود آورده بود. شاید در ماههای اول می‌شد به علت تعداد اندک وبلاگها، با دو ساعت وبگردی، تمام وبلاگها را خواند و از اوضاع وبلاگستان آگاه شد اما پیدا کردن وبلاگهای خواندنی و مطالب جالب در میان صدها وبلاگ، از حوصله یک نفر خارج بود. در چنین شرایطی، وجود مراجع و منابعی جهت دسترسی به گلچینی از مطالب وبلاگشهر، لازم به نظر می‌رسید.

وبلاگ عمومی نخستین وبلاگ از این نوع بود که در ۲۶بهمن سال۱۳۸۰ شروع به کار کرد. البته در بدو امر، هدف از تشکیل این وبلاگ، راه‌اندازی خبرگزاری وبلاگی نبود بلکه درست شده بود برای افرادی که وبلاگ ندارند ولی می‌خواهند چیزی بنویسند! اما گذشت زمان، وبلاگ عمومی را به مسیر دیگری هدایت کرد. وبلاگنویسان زیادی ابراز تمایل کردند که در وبلاگ عمومی مطلب بنویسند.

اکبر سردوزامی، زهره، بابا و دخترش، نیما اکبرپور، بچه بد بی‌چاک و دهن و... از اولین نویسندگان وبلاگ عمومی هستند. وبلاگ عمومی در همان ماههای اول، نخستین جنجال وبلاگی را دامن زد. ماجرا از آنجا شروع شد که بچه‌بد بی‌چاک و دهن، مطلبی نوشت که به زعم عده‌ای، دور از ادب بود. همین مساله باعث رنجیدگی خاطر حسین نوش‌آذر و رضا قاسمی شد. به دنبال انتشار این مطلب، نارضایتی سایر وبلاگنویسان نیز از وبلاگ عمومی بالا گرفت. همین فشارها، وبلاگ عمومی را در معرض تعطیلی قرار داد اما مدتی بعد مدیر وبلاگ از خوانندگان عذرخواهی کرد و دوران تازه‌ای از کار شروع شد.

نکته جالب اینجاست که در دور جدید فعالیت، نوشته‌ها جنجالی‌تر از قبل بود. برخی از نویسندگان هیچ ابایی از به‌کار بردن الفاظ رکیک نداشتند. کم‌کم وبلاگ عمومی تبدیل شد به دایره‌المعارف فحشهای ایرانی! بالا گرفتن اختلافات و درگیری‌های کلامی، موجب شد پس از مدتی، وبلاگ عمومی۲ هم راه‌اندازی شود. این صفحه برای پیگیری بحثها و اختلافات بود و مقرر گردید وبلاگ عمومی۱ تنها محلی برای لینک دادن باشد که البته باز هم نشد!

وبلاگ عمومی علیرغم همه انتقادات، به فعالیتش ادامه می‌داد. مدتی بعد، گرایشات سیاسی برخی از نویسندگانش، باعث انشعاب و دو دستگی شد. سیاسی شدن وبلاگ عمومی و گرایش آن به مهمترین گروه اپوزیسیون وبلاگی (خسن‌آقا و دوستانش که بعدها پنلاگ را به‌وجود آوردند) منجر به تولد وبلاگ دیگری شد به نام جارچی.

جارچی دومین خبرگزاری وبلاگشهر بود که فعالیتش را از ۲۷ اردیبهشت آغاز کرد. بنیانگذار جارچی فردی بود به نام سالک. اسب آتش، خاتون، گلناربانو، زهیر معصومیان، زهرا اچ‌بی، ابهام، عباس شهریاری، کوچه رند، حامد بنایی، مجید تفرشی و احسان‌پریم، جزو نخستین خبرنگاران جارچی بودند. جارچی اما نقطه مقابل وبلاگ عمومی بود. آنها گروهی بودند با اعتقادات مذهبی و پایبند به پاکیزگی کلام و مصمم به دوری از سیاست. به همین دلیل بود که نویسندگان وبلاگ عمومی هم به دو دسته تقسیم شدند. گروهی همچنان در وبلاگ عمومی ماندند و برخی دیگر چون تارداشت و بچه جنوب شهر به جارچی پیوستند.

اندکی بعد از جارچی، آهوی سه‌گوش هم متولد شد. وبلاگی با مدیریت لیلای لیلی و با همکاری قاصدک، خورشید خانوم و کلاغ سیاه. محبوبیت آهوی سه‌گوش بیشتر از دو نمونه قبلی بود. آهوی سه‌گوش علاوه بر معرفی وبلاگ، در قالب نشریه‌ای الکترونیکی، صفحاتی جانبی نیز داشت. صفحاتی از قبیل فرهنگ و هنر، زنان و ... گفتنی‌است که جارچی هم با افزایش صفات جانبی مانند صفحه ادبی، تذکره، آموزش فلش، اخبار کامپوتر، کاریکاتور، تحلیل و... مورد توجه بسیاری از وبلاگنویسان بود.

فرهاد اصغرزاده نیز از جمله افرادی بود که در اواخر شهریور ۸۲ خبرگزاری وبلاگشهر را راه انداخت. یک خبرگزاری که با کمک عده‌ای وبلاگنویس گمنام اما خوش‌ذوق اداره می‌شد.

مطابق عادت دیرینه ایرانیان که کارهای گروهی را در نیمه‌راه به امان خدا می‌سپارند، وبلاگ عمومی، جارچی، آهوی سه‌گوش و وبلاگشهر بعد از مدتی به خاموشی گراییدند.

در بهمن۸۳ مجید زهری، خبرچین را افتتاح کرد. خبر چین فضایی بود برای انتشار لینک‌های مفید. فضایی که متاسفانه پس از گذشت فقط شش ماه، بنا به‌دلایلی نامعلوم تعطیل شد. اما تعطیلی خبرچین مصادف با تولد یک خبرگزاری تازه بود: بلاگ نیوز

بلاگ نیوز از شهریور۸۴ شروع به کار نمود. یک وبلاگ خبری دسته‌جمعی و البته چند زبانه که نه تنها به انتخاب گزیده وبلاگها می‌پردازد بلکه به مهمترین اخبار روز ایران و جهان هم لینک می‌دهد. سعید حاتمی چندسال پیش با سرو صدای زیادی وارد وبلاگستان شد. اسدالله علیمحمدی هم به واسطه گفتگوهای خواندنی‌اش با وبلاگنویسان، در کانون توجهات بود و به همین علت است که همکاری این دو نفر به‌علاوه تعدادی نویسنده فعال، اعتبار زیادی به بلاگ نیوز بخشیده است.

پیوندکده و در روزهای اخیر بلاگچین از آخرین نمونه‌های خبرگزاریهای وبلاگی هستند. در این میان، بلاگچین در انتخاب لینکها و اخبار مربوط به وبلاگشهر، دقت و وسواس زیادی به خرج می‌دهد.

====================

¤ برخی از دوستان از خالی بودن جای صبحانه و هفتان در این پرونده گفته‌اند. با توجه به اینکه دادن لینک به وبلاگ، به صراحت در صبحانه منع شده و از طرفی هفتان، بیشتر بر روی وبسایتها، نشریات الکترونیکی، روزنامه‌ها و خبرگزاریها تمرکز دارد تا وبلاگها، بنابراین نمی‌شد به عنوان خبرگزاری وبلاگی از آنها یاد کرد. این مساله البته در مورد دو در دو هم مصداق دارد.

¤ دوست خوبم فرهاد اصغرزاده در ادامه راه‌اندازی سایتهای مختلف از قبیل زالزالک و زرتک و...، اخیرا بیرتک را هم افتتاح کرد. مبارک باشه آقا!

/ 29 نظر / 51 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهسا ( همیشه بهار )

سلام نادر خيلی وقت بود که به وبلاگت سر نزده بودم نوشته های اخيرت رو خوندم با محتوا و با معنی بود و متفاوت با نوشته های سابقت. ادامه بده ... دلم يکهو کافه بلاگ خواست.

مرتیا

سلام. خسته نباشی! همین.

رامين

سلام تو اروپا رسمه که می گن اگه دو تا ايرانی شرکتی بزنند ۱ سال نشده نمايندگی می زنند و از هم جدا می شن

رامين

درود بر شما يه کار علمی در زمينه بلاگ نويسی انجام دادين . تاريخچه بلاگ نويسی رو می گم

تورج

کاش از ضایه هم یاد میکردید، خبرگزاری نوگرایی که بعدا تبدیل به وبلاگ گروهی زوزه شد و البته جنجالهای زیادی هم سبب شد.

نرگس

سلام راستش نه تنها کار قشنگی کردی بلکه کار با ارزشی هم کردی. می دانم که کار تحقيق مفصلی پشت آن است و می گم خسته نباشی.

هيس

خيلی جالب بود . دقيقن همينطور بود که شما فرموديد .

بابا و دخترش

کار جالبی رو شروع کردید. متاسفانه خلاصه کردن رویداد هایی مثل سابقه وبلاگ عمومی و ... توی چند خط به شدت مطلب شما رو حساس می کنه و هر کلمه ای می تونه مفهومی رو با خودش بیاره که شاید مورد نظر شما هم نبوده باشه. البته این ویژگی همه تاریخچه ها هست که با کمی دقت می شه ازش اجتناب کرد. موفق باشید

یک دوست

سلام وبلاگ عالی دارين. اگه دوست داشتين تبادل لينک کنيم حتما به من يه سری بزن! موفق باشی يا حق!

وبلاگ نویس

سلام اولین وبلاگ نویس زن گلنار بانو است. این نوشتنم تا امارتان درست باشد