پرونده‌هايی برای وبلاگشهر(۹)

پرونده امروز: آبکش(قسمت اول)

abkesh.JPGیازده خرداد هشتادو دو بود که ظهور یک سایت خبری طنز در وبلاگستان، سر و زیادی به‌پا کرد. اگر وبلاگ‌نویس یا وبلاگ‌خوان قدیمی هستید حتما آبکش را به خاطر دارید که یکی از بهترین و پرطرفدارترین خبرگزاری‌های وبلاگشهر بود. نویسندگان این سایت در اولین مطلب، از چگونگی آغاز داستان آبکش گفتند:

داستان آبکش ما از يه شب کذائي شروع شد.يه شب که چند نفري دور هم نشسته بوديم و چرت و پرت مي گفتيم. اعصاب همه خورد بود.اعصابمونو برده بودن زير پروکسي. جاهائي رو که عشقمون بود هر شب يه سري بهش بزنيم رو بسته بودن. از سايتهاي مبتذل و غير اخلاقي و خبري گرفته تا حتي وبلاگ! حتي وبلاگهاي خودمون!

اما فلسفه انتخاب نام برای این سایت هم در نوع خودش جالب بود:

 تو يه کافي شاپ نشسته بوديم و غصه مي خورديم و  خواستيم يه چيزي هم بخوريم که کمي گرسنگي رو برطرف کنه... هر کدوممون يک چيزی سفارش داديم. چای و قهوه و نسکافه و ميلک شيک، کافه گلاسه ، بستنی و... ولي هيچکي آبکش سفارش نداد! هيچکي! پس اين شد که يکيمون گفت اسمش بشه آبکش!

قسمت اصلی داستان آنجا بود که آبکش همه بلاگرها را تهدید کرد:

تو آبکش منتظر اسرار خودتون باشین. دوست و دشمن، خودی و نخودی، نسل اول و دوم و سوم و هزارم، دختر و پسر، شخصی و غیر شخصی سرمون نمی شه! به همه بند می کنیم! راست و دروغ دست همه رو  هم رو می کنیم! ناراحت نشیا! پست بعدی شاید در مورد خودت باشه!

و البته چنین هم بود. برای آبکش فرقی نمی‌کرد که به یک وبلاگنویس بی‌حاشیه گیر بدهد یا به یک بلاگر جنجالی! نویسندگان آبکش کار خودشان را می‌کردند و به وظیفه خبرپراکنی می پرداختند.

آبکش در مقاطعی بسیار فعال و موثر بود. گردانندگان این سایت در سه مقطع زمانی با نقل اخبار محرمانه، جنجالهای بزرگی در وبلاگشهر خلق کردند:

abkesh1.bmpاواخر سال ۸۱ گروهی از وبلاگنویسان تصمیم به راه‌اندازی نشریه‌ای الکترونیکی می‌گیرند اما میان دو نفر از این جمع (مانی فرهومند و حامد کاشانی) اختلافاتی به‌وجود می‌آید. مانی با دوستان خود سیاه‌سپید را راه‌اندازی می‌کند و حامد کاشانی هم نشریه سقف را. اختلافات به‌وجود آمده فرصت خوبی برای آبکش فراهم می‌آورد تا به افشاگری بپردازد. آنها ابتدا از وابستگی سایت س.ک.سی جیگر دات کام به سیاه سپید پرده برداشتند. این افشاگری هر چند به مذاق گردانندگان این دو سایت خوش نیامد اما حقیقتی بود که بعدها برای همگان ثابت شد و شاید در اثر همین انتقادات بود که سیاه سپید بعد از مدتی به خاطره‌ها پیوست. از طرفی نویسندگان آبکش با شیطنت خاصی از روابط عاطفی حامدکاشانی با دختری به نام الهام گفتند. همین شیطنت‌ها کار خودش را کرد و وبلاگ حامد کاشانی و همینطور انتشار سقف را مختل کرد و به تعطیلی کشاند.

abkesh1.bmpدومین جنجالی که آبکش در دوران حیات خود برپا کرد ماجرای باند فا.حش.ه بود. دو نفر از بلاگرهای مطرح آن‌روزها در بلاگ‌اسکای وبلاگی درست کرده بودند به نام فا.حش.ه و از زبان دختری جوان خاطراتی نقل می‌کردند. توجه بیش از حد آبکش به وبلاگ فا.حش.ه، شهرتی جهانی به آن بخشید طوریکه سی‌ان‌ان و حتی رویتر گزارشی در موردش نوشتند و عنوان کردند در ایران پربیننده‌ترین وبلاگ، متعلق به یک دختر فا.حش.ه است. هرچند که این خبر به مذاق بلاگرها خوش نیامد و با امضای تومار و پتیشن از این اقدام خبرگزاریهای بین‌المللی ابراز نارضایتی کردند!

abkesh1.bmpسومین جنجال آبکش، دامن زدن به اختلاف زیتون و نوشی بود. زیتون در وبلاگ نوشی کامنتی گذاشته و از رفتارش انتقاد کرده بود. اما همین کامنت با مانور خبری خاص آبکش منجر به یکی از شدیدترین دعواهای وبلاگستان شد. هواداران دو وبلاگ در کامنت‌دونی طرفین جنگ همه جانبه‌ای را شروع کرده بودند که سودش را آبکش می‌برد. آبکش هویت واقعی زیتون را آنیتا ادیب عنوان کرده بود. دیری نپایید که زهرا اچ‌بی و آبی هم پایشان به این دعوا کشیده شد!

اما آبکشیها چه کسانی بودند؟

بعد از گذشت ماهها از تعطیلی آبکش، هنوز هم هستند کسانی که به دنبال هویت نویسندگان آبکش می‌گردند. خبر افتتاح سایت آبکش نخستین بار در سایت صبحانه درج شد و راوی این خبر هم احسان کیانفر بود. بنابراین همه نگاهها به سمت وی و دوستانش فردین پدرخوانده، عموحمید، مازیار و ساغر ملکه زیبایی معطوف شد. گروهی از بلاگرها برای افشای اعضای آبکش، قراری عمومی در پارک نظامی گنجوی گذاشتند. روز ۲۱ مرداد ۸۲ همه در پارک گرد آمده بودند تا اعضای آبکش را بشناسند. اما جالب اینجاست که همان روز، نویسندگان آبکش از طریق یک آژانس، تعدادی آبکش به مراسم اهدا کردند! بانیان قرار هم آبکشهای اهدایی را آتش زدند تا درس عبرتی باشد برای سایرین! غافل از اینکه عکسهای مراسم آبکش‌سوزی همان شب در سایت آبکش قرار خواهد گرفت.

عکس جالبی از مراسم سوزاندن آبکش!
 عکسی از مراسم آبکش سوزی توسط برخی از بلاگرها. دارچین،
پسر ایرونی و داریوش کبیر در عکس دیده می‌شوند.
(با تشکر از داریوش کبیر)

در روز افتتاحیه کافه‌بلاگ نیز از طرف فرد ناشناسی یک عدد آبکش به کافه‌بلاگ اهدا شد تا اعضای گروه مرموزتر از قبل به نظر برسند. با توجه به اینکه هیچکدام از مظنونین (احسان، فردین، حمید، ساغر و مازیار)، در بین شرکت کنندگان قرار آبکش سوزی نبودند، هویت عکاس حاضر در مراسم مورد تردید قرار گرفت. به این ترتیب بود که انگشت اتهام به سمت مسعود چشم‌آبی، پانیز نازک‌نارنجی و مریم بیلیارد چرخید اما آنها نیز به دلیل عدم ارتباط گسترده با طیف‌های مختلف وبلاگنویسان، از این اتهام تبرئه شدند.

این پرونده ادامه دارد...

پرونده‌های قبلی:

پرونده شماره یک: مرگ مجازی
پرونده شماره دو: اولین روزهای وبلاگشهر
پرونده شماره سه: اولین زنان وبلاگشهر
پرونده شماره چهار: کافه‌بلاگ
پرونده شماره پنج: خبرگزاریهای وبلاگشهر
پرونده شماره شش: ابتذال در وبلاگستان
پرونده شماره هفت: مرگ حقیقی
پرونده شماره هشت: ازدواج وبلاگی

====================

¤ این پرونده نگاری‌ها ممکن است برای عده‌ای مسخره به‌نظر برسد. اما برای من کار جالبی‌است. اسمش را گذاشته‌ام مرور خاطرات. شاید باورتان نشود اما هر سطر را که می‌نویسم به یاد گذشته‌ها می‌افتم و ناخودآگاه می‌خندم و البته گاهی اشکی هم در گوشه چشمم پدیدار می‌شود. داریوش کبیر چندی پیش عکسی در وبلاگش گذاشته بود که باعث شد شدیدا نوستالوژی درد بگیرم!

¤ پرونده آبکش را به دلیل موفقیت زیتون در مسابقه دویچه‌وله نوشتم. اول شدن زیتون مرا به یاد اولین روزهای آشنایی‌ام با وبلاگش انداخت و از طرفی هم زیتون همیشه سوژه اول آبکش بود. بنابراین فرصت خوبی پیش آمد برای ذکر خاطرات. زیتون جان آی‌پاد گوارای وجود و قهرمانی مبارک!

/ 66 نظر / 143 بازدید
نمایش نظرات قبلی
افسون

هم حزبييا عزيز پيشنهاد ميکنم فورا يک تيم جستجو برای پیدا کردن شلخته تشکيل بديم و نتايج رو اينجا برای هم کامنت بذاريم فقط فقط برای سلامتی حزبمان.

webmizban.com

درصورتي که وبلاگ شما داراي شرايط زير باشد، مي توانيد براي دريافت يک دومين رايگان و 100MG فضاي اينترنتي ثبت نام کنيد. (ثبت دومین رایگان + 100 مگابایت هاست فقط 22 هزار تومان در سال) به عنوان وبلاگ شما توجه خواهد شد. وبلاگ هدفمند مهمترين اصل براي تائيد آن توسط وب میزبان است. وبلاگ غير اخلاقي و همچنين مخالف با قوانين ايران، امتياز نخواهد گرفت. قالب و طراحي وبلاگ و به عبارتي، ساده و خوانا بودن وبلاگ داراي اهميت ميباشد. کد هاي مختلف و بيهوده ي جاوا اسکريپت و پخش آهنگ در وبلاگ از امتياز شما مي کاهد. در صورت کپي کردن مطلب از وبلاگ ديگر، لينک به منبع الزامي است. وبلاگ حد اقال روزانه 50 بازديد کننده واقعي داشته باشد. براي اينکار در سايت هاي معتبر مانند اين ثبت نام کنيد. وبلاگ هاي بدون آمار امتياز نخواهند گرفت. ضمنا آمارهاي ميهن بلاگ و پرشين بلاگ معتبر نيستند. شمارنده وبلاگ توسط وب میزبان قابل مشاهده باشد. سابقه وبلاگ نويسي براي حداقل 3 ماه پس از موافقت با درخواست شما موارد زير اجرا خواهد شد: يک دومين در قالب هاي .com, .net, .org بنا به درخواست شما. 100 مگابايت ف

شهرزاد

از بعضی از این وبلاگهای قدیمی اصلا خوشم نمیاد. بعضی هاشون خیلی جوگیرن(البته نظر شخصی منه)

ارکيده

سلام خوبی........نميايی يلدا بازی .......شما به یلدا بازی دعوت شدين

توجه توجه توجه توجه هم حزبييا عزيز پيشنهاد ميکنم فورا يک تيم جستجو برای پیدا کردن شلخته تشکيل بديم و نتايج رو اينجا برای هم کامنت بذاريم فقط فقط برای سلامتی حزبمان

سمن

نادر جان؟؟؟؟جريان چيه؟کجايی؟

حميد

درود و روز خوش.نادر جان کاری که تو می کنی يک کار پژوهشی خوب و ارزشمند است و بايد آن را به پايان برسانی.باز هم بنويس .چرا از ابان تا کنون چيزی ننوشتی.راستی قلم به دست مزدور را دوباره در بلاگفا راه اندازی کردم بيا و بخون و پيام بگذار من پيوندت می دهم.تو هم دوست داشتی بپيوند.بدرود

ژولیت

خیلی جالبه برام که یک عده با ذوق از راه‌اندازی دعوا توسط آبکش یاد می‌کنند. کسایی که عشق می‌کنند دور گود بنشینند و دیگران را مسخره کنند و دست بیندازند. سایت آبکش یکی از غیر انسانی‌ترین سایت‌های فارسی زبان بود و این داغ ننگ همیشه بر پیشانی کسانی که برایش کف می‌زنند(مثل هاله و نوشی و آبی و بقیه) می ماند!

رضایی

سلام معرفی کتاب اثر انگشت "ايجاد بینش شخصي" مهمترين کاري است که مي توانيد براي مطبوع و پر معني تر نمودن زندگي، انجام دهيد. انیشتن نيز بینش شخصي خاص خود را داشت. بینش شخصي اين امکان را برايتان فراهم مي آورد که تقريبا بر تمامي موانع خود فائق آييد. زماني که هدف خود را تعيين نمائید، مي توانيد به آن دست يابيد. برخي افراد از استعدادهايشان استفاده مي کنند و برخي ديگر آنها را ناديده مي گيرند. فلسفه ما اين است: استعدادهای خود را به کار گیرید – استعدادهایتان را هدر ندهید. آنها کليدهاي اصلي براي رسيدن شما به موفقيت شخصي و حرفه اي هستند جهت تهيه کتاب با مراجعه به سايت موسسه و يا با شماره ۶۶۵۰۸۴۸۵ - ۰۲۱ تماس بگيريد nbm.ir - info@nbm.ir